ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

زیردریایی فوق پیشرفته و اتمی کلاس دلفین

زیر دریایی فوق پیشرفته کلاس دلفین

زیر دریایی

زیردریایی های کلاس دلفین با لقب پيشرفته ترين زيردريايي متعارف دنيا، در عین حال یکی از مخوف ترین و قدرتمند ترین گونه زیردریایی ها محسوب میشود که علاوه بر توانایی حمل سلاحهای متعارف  کروز و توماهاوک ، قابلیت حمل و شلیک سلاحهای هسته ای و توانایی شلیک موشکهای قاره پیما نیز از دیگر ویژگیهای منحصر به فرد آنهاست. بطوریکه کشوری که دارای زیردریایی مجهز به موشكهاي قاره پیمای اتمي است، توانایی استراتژیک امكان دومين حمله را دارا خواهد بود به این معنی که اگر زراد خانه هسته اي و پایگاههای موشکی تاکتیکی و استراتژیک آن کشور كه در خشكي مستقر است، در يك حمله موشكي نابود شود، آن کشور بازهم قادر خواهد بود با قدرتي مرگبار از دريا با هر مهاجمي مقابله كند و كيلومترها دورتر از سواحل خود، دست به حملاتي با سلاحهاي هسته اي يا متعارف بزند که این قدرت بازدارندگی ، سپري در اختيار آن کشور مي گذارد كه در پناه آن، از نظر تئوري، دست به حملات متعارف يا حتي هسته اي بزند وخود نسبتاً از ضد حملات مصون بماند و حتي بدون موشكهاي هسته اي، برتري نيروي دريايي آن کشور را در جنگ هاي زيردريايي به خوبي تضمين خواهند كرد زيرا دشمنان قادر نخواهند بود آنها را پيدا يا نابود كنند و به اين ترتيب، اجتناب از يك حمله متقابل مرگبار براي آنان غيرممكن خواهد بود. علاوه بر این، موتور مخصوصی در زیردریاییهای مزبور نصب شده که آنها را قادر میکند مدتی طولانی تر از زیردریاییهای معمولی در زیر آب باقی بمانند.

سیستم رزمی

سیستم کنترل تسلیحات زیر دریایی دلفین از نوع ISUS۹۰-۱TCS توسط شرکت STN اطلس الکترونیک آلمان ساخته شده است. این سیستم دارای حسگرهای خودکار، سامانه های کنترل آتش تسلیحات، ناوبری و اداره عملیات است.

تسلیحات

زیردریایی دلفین دارای ظرفیت حمل بیش از ۱۶ موشک سطح به سطح یا اژدر است. موشک های سطح به سطح شناورهای دلفین از نوع هارپون با قابلیت پرتاب از زیر آب هستند که هرکدام سر جنگی به وزن ۲۲۷ کیلوگرم و بردی معادل ۱۳۰ کیلومتر در سرعت زیر صوت دارند.

زیردریایی دلفین دارای ده لوله پرتاب اژدر است. چهار لوله از این تعداد، دارای قطر ۶۵۰ میلیمتر هستند که امکان خارج ساختن وسایل شناور حمل کننده یا (SDV) را از آنها میدهد. با اضافه کردن یک آستر ویژه میتوان از این لوله ها برای پرتاب اژدر نیز استفاده کرد. شش لوله دیگر به قطر ۵۳۳ میلیمتر هستند و از آنها برای پرتاب اژدرهای DM۲A۳ ساخت شرکت آلمانی اطلس الکترونیک استفاده میشود. این اژدرها دارای هدایت سیمی و سیستم هدف یاب فعال بوده، وزن سرجنگی آن ۲۶۰ کیلوگرم و با حداکثر سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت بردی معادل ۱۳ کیلومتر دارند. با استفاده از سیستم هدایت غیر فعال و سرعت ۴۱ کیلومتر در ساعت برد این اژدرها معادل ۲۸ کیلومتر است. زیر دریایی مذکور همچنین میتواند مین های دریایی را پخش کند. اتاق های خشک و مجاور آب نیز برای انجام عملیات غواصی در آن تعبیه شده است.

ضد عملهای الکترونیک

زیر دریایی دلفین از یک رادار هشدار دهنده از نوع V)۲۴CH) ساخت شرکت اسرائیلی البیت در حیفا که یک سیستم پشتیبان الکترونیکی تایمنکس بشمار می آید برخوردار است. سیستم تایمنکس ضمن شناسایی پارامترها و محدوده سیگنال های رادار دریافتی،آنها را به نمایش گذاشته و این علائم را ضبط میکند. این سیستم بر روی فرکانس ۲ تا ۱۸ گیگا هرتز کار میکند و فرایند عمل آن در رده بالاتر از یک میلیون پالس در هر ثانیه است.

حسگرها

زیردریاییهای کلاس دلفین به رادار جستجوگر سطحی التا که در باند I به عملیات میپردازد، مجهز هستند. مجموعه سیستم سونار این زیردریاییها عبارتند از:

رادار جستجو و حمله فعال و غیر فعال ساخت شرکت اطلس الکترونیک که بر پشت زیردریایی قرار دارد.

سونار دامنه یاب غیر فعال ۳-PRS ساخت اطلس الکترونیک.

سونار بیرونی جستجوگر غیر فعال زیر دریایی ویژه نمایش بخش مقابل شناور که از نوع FAS-۳ است.

زیر دریایی دلفین همچنین دارای دو دستگاه پریسکوپ ساخت شرکت کولمورگن است.

نیروی پیشرانه

زیر دریایی های دلفین مجهز به سه دستگاه موتور دیزل ۱۶V۳۹۶SE۸۴با قدرت تولید ۱۲/۳ مگاوات نیروی الکتریسیته ساخت شرکت موتورن اوند توربین یونیون (MTU) در مونیخ است. این زیر دریایی همچنین به سه موتور جانشین ۷۵۰ کیلوواتی و یک مولد نیروی ۸۵/۲ مگاواتی ساخت شرکت زیمنس و یک پروانه مجهز است. سیستم پیشرانه این شناور سرعتی معادل ۳۷ کیلومتر در حالت غوطهوری و ۲۰ کیلومتر در حال حرکت دارد. برد زیر دریایی دلفین در سطح آب و با سرعت ۱۵ کیلومتر در ساعت معادل ۱۲۸۷ کیلومتر و برد آن با سرعت ۱۵ کیلومتر در ساعت در زیر آب ۶۴۳ کیلومتر است. بدنه زیر دریایی دلفین توانایی تحمل عمق ۳۵۰ متر را داراست و می تواند تا ۳۰ روز به ماموریت ادامه دهد.