ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

هانـس اولریش رودل

هانـس اولریش رودل، قهرمان لوفت وافه

هانس اولریش رودل شکارچی افسانه ای تانکها

 جنگ جهانی دوم بعنوان مخوف ترين و هولناک ترین نبرد تاريخ، مسبب یک تراژدی انسانی بزرگ بود و باعث ریختن خون هزاران انسان بیگناه و ویرانی نیمی از جهان، از غرب اروپا  تا شرق آسیا، طی عملیات های نظامی ویرانگری همچون نبرد استالینگراد - نبرد کیف - نبرد کورسک - نبرد دونکرک - نبرد نرماندی - نبرد ایو جیما - نبرد بریتانیا - نبرد میدوی - عملیات بارباروسا - نبرد برلین و نبرد اوکیناوا گردید. اما همین جنگ خونین راه را برای بوجود آمدن پیشرفت های بسیاری در علوم مختلف، خصوصا با هدف کاربرد در علوم نظامی گردید. همچنین در کوران این جنگ ویرانگر، انسانهای شجاع و توانمندی نیز ظهور کردند که در دفاع از سرزمین خود با تکیه بر خلاقیت و شجاعت بی نظیر و نبوغ خیره کننده شان، رشادتهای بی نظیری را برجای گذاشتند و نام خود را در تاریخ ماندگار کردند. ارتش ورماخت آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، عرصه ظهور ژنرالهایی با شهرت جهانی بود که از شاخص ترین آنها میتوان به فیلد مارشال اروین رومل ملقب به روباه صحرا، هاینریش هیملر فرمانده ارتش سری وافن اس اس و سازمان مخوف گشتاپو، اریش هارتمن معروف به تکخال خلبانان شکاری جهان، هانس رودل ملقب به شکارچی افسانه ای تانکها، آدولف گالاند ملقب به ژنرال شکاری، هانا رایتش ملقب به بانوی شیردل، اتو اسکورزینی، فرمانده کماندوهای هیتلر و خطرناکترین مرد اروپا، فیلد مارشال فردریش پاولوس فرمانده ارتش ششم آلمان در استالینگراد، هاینتس گودریان، برترین استراتژیست نبردهای زرهی و هرمان گورینگ، برجسته‌ترین چهره‌ حزب نازی و فرمانده نیروی هوایی آلمان در جنگ جهانی دوم اشاره کرد که در ورای این نامها، آدولف هیتلر، رهبر افسانه ای آلمان و پیشوای بزرگ رایش سوم با شخصیتی منحصر بفرد، خود را بعنوان یکی از معروفترین چهره های قرن بیستم معرفی کرد.

نیروی هوایی آلمان معروف به لوفت وافه که یکی از قوی ترین و ورزیده ترین و آماده ترین نیروهای هوایی جهان در دوران جنگ جهانی دوم بود که در سال 1935 با نقض عهد نامه ورسای ، فعالیت خود را آغاز کرد . هدف اصلی تشکیل این نیرو پشتیبانی از نبرد های برق آسای آدولف هیتلر درسرتاسر اروپا بود و مجهز به بهترین هواپیماهای عصر خود یعنی یونکرزیو 87 اشتوکا و مسرشمیت بی اف 109 بود. لوفت وافه دارای بهترین خلبان های جنگ جهانی دوم بود، خلبانانی که شجاعت و جسارتشان در میدان جنگ قابل ستایش بود. 

هانـس اولریش رودل، شکارچی افسانه ای تانکها

محل تولد: کونرادزوالدآئو ، امپراطوری آلمان
تاریخ تولد: 2 ژوئیه 1916
محل مرگ: رزنهایم آلمان
تاریخ مرگ: 18 دسامبر 1982
محل دفن: دورنزهاوزن
لقب: عقاب جبهه شرقی
تابعیت: آلمان نازی
رسته نظامی: خلبان
طول خدمت: 1936-1945
یگان‌ خدمت: لوفت‌وافه (ورماخت)
درجه: اوبرست معادل سرهنگ
جنگ‌ها: جنگ جهانی دوم
نشان‌ لیاقت: صلیب آهنی شوالیه با برگ بلوط طلایی شمشیر و الماس (بالاترین نشان نظامی ارتش آلمان)
کارهای مهم: عضویت در حزب رایش آلمان، انجام 2530 عملیات نظامی هوایی

موفقیتها:

انهدام 9 هواپیمای جنگی، نبردناو شوروی، 2 ناو و 1 ناوشکن و 2000 هدف زمینی شامل 519 تانک، 70 قایق نظامی،150 توپ خودکششی، 4 قطار زره‌پوش و 800 وسیله نقلیه دیگر

هانـس اولریش رودل(Hans Ulrich Rudel)، قهرمان لوفت وافه و شکارچی افسانه ای تانکهای روسی، خلبان بمب افکن اشتوکا و قهرمان بزرگ ارتش نازی، مردی که استالین برای سرش جایزه تعیین کرد و خلبانی که به عالیترین نشان نظامی ارتش رایش سوم دست یافت.

رودل درسال 1916 در کنرادوالدائو در سیلسیا در شرق آلمان در خانواده مردی که از اعضای کلیسای منطقه بود به دنیا آمد. این دانش آموز ضعیف دوران مدرسه و شیفته همه ورزشها، در دوران نوجوانی شاهد به قدرت رسیدن نازیها بود. سرانجام عطش قوی درونش او را به طرف هیجان پرواز کشاند و در 1936 به لوفت وافه پیوست. با پایان دوره های ابتدایی پرواز با درخواست او مبنی بر دیدن دوره های تخصصی خلبان بمب افکنهای شیرجه رو موافقت نگردید و او به عنوان دیده بان هوایی به خدمت در لوفت وافه ادامه داد و آموزشهای لازم را دید. قبل از شروع جنگ جهانی دوم، او پروازهای شناسایی زیادی برفراز لهستان انجام داد. در جنگ لهستان رودل و سایر خلبانان آلمانی توانستند نیروی هوایی لهستان را ظرف 48 ساعت منهدم کنند و تقریبا همه 500 هواپیمای خط مقدم آن کشور را قبل از آنکه بتوانند پرواز کنند بمب باران و نابود نمایند. بعد از اشغال لهستان رودل دوباره تقاضای عضویت در واحدهای بمب افکنهای شیرجه رو را نمود. این بار افسران مافوق با تقاضای او موافقت کردند و بعد از پایان دوره های اموزشی تئوری با یک فروند اشتوکا به یک پایگاه اموزشی فرستاده شد. در زمان حمله به فرانسه او دور از جبهه در حال گذراندن دوره های امورشی بود بعد از اموزشهای کامل رودل با هواپیمای اشتوکای خود به اسکادران شماره یک از گروه دوم بمب افکنهای شیرجه رو پیوست.

در مه 1941 در بزرگترین حمله هوابرد ان زمان که جهت تسخیر جزیره اساطیر یعنی کرت یونان توسط المانها صورت گرفت، اسکادران رودل بصورت فعال وارد صحنه جنگ شد؛ ولی رودل فرصت حضور در جبهه اصلی را نیافت. با تصمیم مارشال گورینگ بنیانگذار نیروی هوایی رایش، گروه دوم بمب افکنهای شیرجه روی آلمان که رودل جزیی از آنها بود قبل از عملیات بارباروسا که توسط خداوند زرهی رایش یعنی گودریان طراحی شده بود به شرق اعزام شد. در ساعت سه صبح 23 ژوئن 1941 رودل اولین عملیات پروازی خود را بعنوان خلبان اشتوکا انجام داد و در همان روز تا شب چهار سورتی پرواز را با موفقیت به انجام رساند. تنها در ماه بعد بود که رودل مدل صلیب آهنین درجه یک را به پاس شجاعت و دقت در عملیات دریافت کرد.

در سپتامبر، گروه دوم بمب افکنهای شیرجه روی رایش به ناوگان بالتیک ارتش سرخ مستقر در بندر کرون اشتاد در نزدیکی لنینگراد حمله کردند و اولین شاهکار رودل در اینجا و در 23 سپتامبر شکل گرفت . هدف ناو 26000تنی مارات بود. رودل این ناو را با یک بمب 1000کیلویی مورد هدف قرار داد. بمب در انبار مهمات کشتی منفجر شد و مارات به اعماق ابهای سرد بالتیک فرو رفت.

در کریسمس رودل پانصدمین پرواز خود را انجام داد و توانست مدال صلیب طلایی آلمان را از دستان پسر عموی تکخال بزرگ المان در جنگ جهانی اول، یعنی ژنرال ولفروم ریشتهوفن دریافت کند پس از آن رودل به المان بازگردانده شد. دلیلش نیز این بود که لوفت وافه میخواست تا رودل، خلبانان جوان لوفت وافه را که قرار بود با استوکا پرواز کنند آموزش دهد و آنها بتوانند یک بت زنده را از نزدیک ببینند و از او تجارب ارزشمندی بیاموزند. ولی با اصرار رودل او بار دیگر به جبهه شرق بازگشت و این ژوئن 1943 بود که او بعنوان فرمانده اسکادران 11 از گروه دوم انتخاب شد. وظیفه اسکادران رودل شکار تانکهای افسانه ای تی 34 بود. این تانک به دلیل ضخامت زره تبدیل به کابوس آلمانها شده بود.

در ماه فوریه، رودل دوهزارمین پرواز خود را انجام داد . حالا او یک قهرمان الهام بخش ملی بود و بسیاری از خلبانان جوان المانی ارزوی دیدار او از نزدیک را داشتند. حول نام رودل افسانه ها ساخته شد. رودل حالا فرمانده اسکادران بریانسک بود که وظیفه اصلیش مبارزه و جنگ بر علیه تانکهای تی 34 بود. هواپیماهای این اسکادران اشتوکاهای مدل جی بودند که با دو توپ 37 میلیمتری میتوانستند شش دور شلیک کنند. در بزرگترین نبرد زرهی جنگ جهانی دوم در کورسک که در 5جولای 1943 در گرفت، اسکادران رودل وظیفه پشتیبانی از لشکر سوم اس اس را برعهده داشت. در این روز رودل 12 تانک تی 34 را به تنهایی شکار کرد ولی نبرد کورسک با شکست سنگین المانها به اتمام رسید.

رودل با تجارب زیاد در جنگ بر علیه تی 34 های روسی در یافته بود که بهترین تاکتیک برای جنگ با این هیولاهای زرهی حمله از پشت به این تانکهاست. با توجه به نصب سیستم خنک کننده در قسمت عقب، این تانک از زره قدرتمند در این قسمت بی بهره بود و این پاشنه اشیل تی 34 محسوب می شد. از طرفی حمله از پشت این اجازه را به خلبان میداد که با توجه به جهت پرواز که به طرف نیروهای خودی بود در صورت اسیب دیدن در بین نیروهای خودی فرو بیاید و نجات یابد.

مارس 1944 مصادف با هزار و پانصدمین پرواز رودل بود. حالا دیگر ما با سرهنگ رودل روبرو هستیم. در اواخر همین ماه در جریان یک عملیات، اسکادران رودل مورد تهاجم یک اسکادران از LA-5 های روسی قرار گرفت. یکی از اشتوکاها به شدت اسیب دید. رودل با شجاعت تصمیم به فرود و نجات خلبان گرفت ولی به دلیل خاک سست منطقه موفق به لندینگ موفق نشد و ناچار انها با پای پیاده با عبور از رود دنیستر در سرمای شدید روسیه توانستند به واحدهای خودی برسند. رودل در زمان عبور از عرض رودخانه از دوستانش جدا افتاد ولی وقتی به نیروی های آلمانی رسید متوجه شد سایر خلبانان دسته نیز نجات یافتند.

فوریه 1945 بدیترین خاطره رودل از پرواز بود. اشتوکای او در بوداپست توسط توپهای ضد هوایی روس مورد اصابت قرار گرفت؛ ولی رودل شجاعانه هواپیما را کنترل کرد و در پایگاه خودی موفق به لندینگ شد ولی جراحت شدید باعث شد تا پزشکان یک پای او را قطع کنند. با وجود آنکه رودل هنوز بهبودی کامل نیافته بود، به تقاضای خودش به جبهه جنگ بازگشت و توانست با وجود یک پای بریده شده 26 تانک روسی را تا پایان جنگ شکار کند.

آاخرین روزهای جنگ بود. فرودگاه اشتوکاها در بوهمیا چک توسط روسها محاصره شده بود. با توجه به دستور اکید شخص استالین مبنی بر تعیین جایزه برای سر رودل او بهمراه چند فروند اشتوکا دیگر و البته تعدادی فوکه وافه 190 به سمت امریکایی ها پرواز کردند تا به دست روسها نیافتند. مبلغ جایزه تعیین شده برای سر رودل توسط استالین در حدود 100000روبل بود. رودل و گروه خلبانان همراهش در فرودگاه کیتزینگن فرود امدند؛ ولی رودل دستور داد تا همه هواپیماها با چرخهای بسته به زمین بنشینند تا هواپیماها سالم به دست امریکاییها نیافتد. شکارچی تی 34 به دست امریکایی ها اسیر شد.

هانـس رودل ، براساس اسناد  2530 سورتی پرواز انجام داد که 400 سورتی با فوکه ولف 190 بود که توانست 11 هواپیمای روسی را شکار کند. در این مدت رودل توانست بالغ بر 500 تانک، 150 توپ، چهار قطار حامل مهمات و همچنین کشتی جنگی مارات را نابود کند.

یکی از خاطرات جالبش برخورد با لئو شستاکوف ، تکخال  روسها بود. او می گوید مهم نیست که او بر اثر اتش مسلسل عقبی من یا ارتعاشات جریان هوای ناشی از موتور سقوط کرد. گوشی من ناگهان از جیغهای سردرگم روسها و فریادهایشان به مرز انفجار رسید. روسها در رادیو به شدت جیغ میزدند و مشخص بود چیز خاصی اتفاق افتاده است. انها دیده بودند که یک هواپیما سقوط کرده است. با مطالعه پیامهای رادیویی ما در یافتیم کسی که سقوط کرده است یک تکخال روس بود. او یک قهرمان بزرگ و یک خلبان خوب بود . این خلبان روس قهرمان روسها در زمان جنگ داخلی اسپانیا بود. شاهدان ادعا میکنند که او با آتش رودل سرنگون شد و این اتفاق در 12مارس 1944 روی داد و او دیگر هرگز دیده نشد. او 65 پیروزی هوایی داشت و این افتخار به نام رودل ثبت گردید که او را شکار کرد.

بعد از جنگ رودل به آرژانتین رفت و از دوستان نزدیک دیکتاتور این کشور خوان پرون گردید و مهندس نیروی هوایی نوین ارژانتین نام گرفت. او همچنین از دوستان بسیار نزدیک دیکتاتور وحشی پاراگوئه و ستایشگر نازیها یعنی الفردو استروسنر بود. او در واقع فعالانه برنامه بازسازی نیروی هوایی کشور آرژانتین را زیر نظر داشت. رودل با یک پا تنیس بازی میکرد و از قهرمانان اسکی بود. او به بلندترین قله ارژانتین یعنی آکونکاگوا با ارتفاعی در حدود 6962نیز صعود کرد، با وجود آنکه فقط یک پا داشت. وی سه بار نیز به دومین اتشفشان بلند روی زمین یعنی یولای یاکو صعود کرد که ارتفاعی در حدود 6700متر دارد. یکی از نقاط تاریک زندگیش دوستی با فرشته مرگ یعنی جوزف منگل  ، دکتری که جنایت وجشیانه ای را در اشویتس برعلیه کودکان یهودی اجرا میکرد بود. جوزف منگل لقب فرشته مرگ را داشت. رورل در بازگشت به آلمان ، یکی که از رهبران نئو نازیهای المان بود خاطرات زمان جنگش را منتشر کرد که این  کتاب موجب جنجالهای زیادی شد، .زیرا رودل یکی از نازیها شناخته میشد. او در این کتاب از تمامی سیاستهای نازیها دفاع کرد. این کتاب در امریکا با عنوان خاطرات خلبان اشتوکا چاپ شد؛ البته قبل از چاپ یک بار کاملا بازبینی شد.

هانـس رودل، شکارچی تانک تی 34 و افسانه پرنده اشتوکا که با توجه به ماموریتهای مشابه اشتوکا و هیولای پرنده A-10، از مشاوران برنامه طراجی و ساخت A-10 بود، درسال  1982  در روزنهایم آلمان در گذشت و جسدش در گورستان دورنزهاوزن دفن گردید.