نگارستان

درین کویو

 

درین کویو ، تمدنی در ژرفای زمین

 درین کویو ، تمدنی در ژرفای زمین ، نگارستان

همگام با پیشرفت تگنولوژی و کمرنگ شدن مرزهاي ملي و جغرافيايي، پيشرفت سرسام  آور وسايل ارتباطي و به تبع آن آساني رفت و آمد از جمله مهمترين عواملي هستند که امروزه صنعت توريسم را به يکي از بزرگترين و پرسودترين صنايع جهان بدل ساخته اند. حجم پول هنگفتي که هر ساله از طريق اين صنعت به گردش در مي آيد و بازار رقابتي شديدي که درزمينه جلب گردشگر در ميان کشورها در جريان است، سبب شده تا اين صنعت در رديف يکي از اهداف اصلي برنامه ريزي ها و سياستهاي کلان کشورهاي صنعتي قرار گيرد و ترکيه يکي از ده ها کشوري است که  خصوصا به علت فقر مفرط منابع طبیعی و معدنی ، به خوبي به اهميت و ارزش صنعت گردشگري بعنوان بهترین ودر دسترس ترین گزینه خود برای شکوفایی اقتصادی پي برده و با برنامه ريزي هاي دقيق، سرمايه گذاريهاي کلان و ايجاد رژيم حقوقي مناسب زمينه جلب سالانه ميليون ها گردشگر خارجي را از سراسر جهان فراهم کند; به طوري که با كسب رتبه دهم در میان 50 كشوری كه در جهان دارای صنعت گردشگری موفقی هستند امروزه نه تنها يکي از موفق ترين الگوهاي جذب توريست است بلکه به گفته صاحبنظران و کارشناسان اين عرصه با ادامه اين روند در سالهاي نه چندان دور به يکي از پنج مقصد اصلي گردشگري در سطح جهان تبديل خواهد شد.

یکی از شگفت انگیز ترین مکانهایی که مقصد توریستی جدید و پرسود ترکیه محسوب میشود. درین کویو، بعنوان  نمادی از تمدن زرتشتیان میباشد که در ادامه در مورد آن میخوانید:

کاپادوکیه Kapadoukia یا نام قدیمی و پارسی این سرزمین  کاپادوسیه(Cappadocia) به معنای سرزمین اسبهای زیبا ,بخش باستانی و پهناوری است که امروز در ترکیه مرکزی قرار گرفته و به دلیل ارزش های تاریخی و باستانی، توریستی ترین بخش استان نوشهیر، ترکیه کنونی را در بر می گیرد. بازمانده های آتشفشان ونزدیکی آن با سواحل جنوبی دریای سیاه منظره عجیب و شگفت آوری به وجود آورده ,این محوطۀ باستانی از سال 1985 از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت شده است.

هر چند که انگورها و شرابهایش از زمان باستان , شهرت داشته ,امّا آنچه به این سرزمین ارزش تاریخی و گردشگری داده ,خانه ها و پناهگاههای پرشمار و کوچکی است که دردل کوهها وتپه های به جا مانده از آتشفشان , وجود دارد, برخی با نقاشیهای زیبایی از مسیح ونشانه های مسیحیت ,باز مانده از مسیحیانی که در سالهای ظهور مسیح و پس از آن , از ترس تهاجم سربازان رومی به آنجا پناه برده اند. امّا شگفت آورترین بخش سرزمین کاپادوکیه یا کاپادوسیه ,شهری است زیر زمینی با نام درینکویو derinkuy که یکی از شگفت انگیزترین کشف تاریخ آیین زرتشت ,ایران باستان و پیروان اهورا مزدا در آنجا قرار دارد. درینکو به معنی چاه عمیق ,شهری است زیرزمینی و اعجاب آور ,که براثر یک رویداد ساده کشف شد. درسال 1963 کارگرانی که برای ایجاد ساختمانی ؛ به کندن زمین مشغول بودند,ناگهان با چاه یا تونل ژرفی درون زمین روبرو شدند.پژوهشهای بعدی ؛ کشف یک شهر زیرزمینی از دوران کهن را خبر داد:

شهری با آثارو نشانه هایی از آیین زرتشت,کهن ترین دین جهان ,با نمادهایی از اهورا مزدا,زرتشت ,فروهر و اسب های پارسی.

شهری در ژرفای 85متری زمین در هشت طبقه با گنجایش زندگی برای 20 تا 30 هزار مرد وزن کودک و گاو و گوسفند و اصطبل اسب و نیز محلی برای ذخیره غذا و شراب و درست کردن شراب و روغن و وجود  نیایشگاه هایی برای مراسم دینی.

دراین شهر زیرزمینی که توسط ایرانیان باستان،پیروان دین زرتشتی ساخته شده،طبقۀ نخست ویژه نگهداری حیواناتی چون گاو و گوسفند و اسب بوده و پله های تودرتو و پرشمار در هر طبقه،اتاقهایی با آشپزخانه و محل بزرگی برای نگاهداری شراب و نیز مواد غذایی. نکته قابل توجه تعداد تونلها وهواکش هاست که به بیرون راه دارند و طوری ساخته شده اند که در اعماق این شهر زیرزمینی هوا جریان دارد و هیچگاه کمبود اکسیژن احساس نمی شود.

درچهارمین طبقه این شهرزیرزمینی ؛ سنگهای سنگین و بزرگی با اندازه های سنگ آسیاب وجود دارند که به گفته پژوهشگران،در صورت حمله و نفوذ دشمن،با این سنگها از پایین راه های ورودی را می بستند تا از نفوذ دشمن جلوگیری کنند.برخی پژوهشگران نقطه ضعف سیستم دفاعی در این شهر را در آن دانسته اند,که مهاجمین می توانستند با ریختن سمهای کشنده در هواکش ها ؛ ساکنان شهر را از پای در آورند. از نظر تاریخی  گزنفون xénophon تارخ نگاروفیلسوف یونانی ؛ که زمانی جزو سپاهیان کوروش کوچک در لشکرکشی برعلیه برادرش اردشیر بوده ,ساخت این شهر و شهرهای زیرزمینی رادر قرنهای چهارم وپنجم پیش از میلاد می داند. روزگاری همه سرزمینهای گسترده میان دورود هالیس و فرات را کاپادوسیه می نامیدند. از زمان مادها این سرزمین جزو بخشی از شاهنشاهی ایران بوده. در تاریخ برای نخستین باردر پایان سده ششم پیش از میلاد است که نامی از کاپادوکیه می رود ؛ آن هم در سنگ نبشته های سه زبانه دو تن از پادشاهان هخامنشی داریوش بزرگ و خشایارشاه. به نوشتۀ ویکی پدیا ,فرهنگ آزاد ,از دیر باز فرهنگ و آیین ایرانی آنچنان در کاپادوسیه و ارمنستان پذیرفته و گسترش یافته بود که می توان گفت مردمان این نواحی درزمان هخامنشیان و اشکانیان دیگر ناایرانی،انیرانی   شمرده نمی شدند. پرستش ایزدان ایران به ویژه مهر و آناهیتا در کاپادوسیه جریان داشت.

 درین کویو ، تمدنی در ژرفای زمین ، نگارستان

روایات تاریخ نگاران یونانی  ؛و نام گذاری ماههای سال با نامهای ایزدان مزدیسنا در سده پنجم پیش از میلاد در کاپادوسیه ؛ باستانی ترین گواهی تاریخی درباره رواج و گسترش آیین زرتشتی در باختر ایران ,کاپادوسیه که ترکیه مرکزی امروز در آن قرار دارد ؛ می باشد. پرسش اساسی و مهم این است : چرا ,ایرانیان باستان از پیروان اهورامزدا و زرتشت ,برای یک زندگی مخفی و طولانی شهری در ژرفای 85 متری زمین ساخته اند ؟ آنها از چه دانش و علومی برای ساخت این شهر شگفت آور برخوردار بوده اند. پژوهشگران می گویند:با تکنولوژی امروزی ؛ ساختن چنین شهری زیرزمینی ,برای زندگی 20 تا 30 هزار نفر , ده سال طول می کشد. آنها این شهرزیرزمینی درینکویو را هم ردیف ودر مقایسه با اهرام مصر توصیف می کنند.

 آیا پیروان اهورا مزدا از ترس تهاجم اقوام وحشی ؛ یا  از ترس رویدادهای سخت طبیعی از جمله زمستانی سخت که در اوستا به عنوان زمستان شیطانی از آن یادکرده ؛ به ساختن این شهر زیرزمینی اقدام کرده اند.آیا ازترس موجوداتی فرا زمینی ,به زیر زمین پناه برده اند.  این دیدگاه در مورد قوم مایا نیز وجود دارد ؛ مایا  ها قومی با هوش در دوران باستان بودند که نبوغ و هوش ویژه ای در ریاضیات و نجوم داشتند اما به یکباره از بین میروند و تمدن آن ها خاموش می شود . نقاشی هایی که از آن ها باقی مانده ؛ موجوداتی را نشان ما دهد که شباهتی به انسان ها ندارند . در وندیداد دوم ؛ اهورامزدا ,از پیروانش می خواهدبرای پیشگیری از تهاجم دشمنان ودیوان و پرهیز از صدمات یک زمستان شیطانی و هلاک کننده، شهری زیرزمینی بنا کنند که در صورت لزوم در آنجا به سرببرند. در قسمت بیرونی درنیکویو شهر زیرزمینی ایرانیان باستان ,خرابه های دوبرج دیده می شود که محلی برای نگهبانان بوده ,که اگر مهاجمان و دشمنان نزدیک شوند به ساکنان شهر خبر دهند.

 درین کویو ، تمدنی در ژرفای زمین ، نگارستان

چرا این شهر زیرزمینی ساخته شده ؛ زرتشتیان برای چه آنجا را پناهگاه خود ساخته اند ,تا چه زمانی در آنجا زیسته اند ؛ بر سر آنها چه آمده؟ اینها پرسشهائیست که هنوز برای آنها پاسخی کافی پیدا نشده است. آنچه در دنیای امروزی ما روشن است اینست که کاپادوکیه یا کاپادوسیه و درینکویو کنونی با 26هزار نفر جمعیت آن،یکی از مهمترین مکان های گردشگری وتوریستی ترکیه است. درهای درینکویو از سال 1970, به روی جهانگردان وتوریستها باز شده امّا فقط ده درصد آن در دسترس بوده است .

 ترکیه برای سال 2012 با تبلیغات گسترده , درینکویو را به عنوان یکی از شگفت انگیزترین مکانهای تاریخی و توریستی خود معرفی کرده است. ترکیه در حال حاضربالاترین درآمد و توریست را از صنعت گردشگری درمیان کشورهای منطقه دارد.