نگارستان

شگفتی های منظومه شمسی

عجایب و شگفتی های منظومه شمسی 

Solar system

جهان هستی، آنچنان با عظمت و بزرگ است که انسان ناخودآگاه، عظمت و قدرت خداوند را تحسین میکند. جهان هستی دارای کهکشانهای بسیاری است که کهکشان راه شیری یکی از آنهاست. از عظمت و بزرگی کهکشان راه شیری همین بس که منظومه شمسی  متشکل از خورشید و 9 سیاره زیرمجموعه آن، تنها یکی از منظومه های کهکشان راه شیری است و جالب است که انسان با این همه پیشرفت تکنولوژی، توسعه فضاپیماها، احداث ایستگاههای فضایی و تشکیل سازمانهای فضایی بزرگ و پیشرفته مانند سازمان فضایی ناسا، تنها موفق به مسافرت به چند سیاره نزدیک زمین گشته است و اصولا هیچ امکانی برای بشر به لحاظ تجهیزات، مسافت ، دما و ... برای مسافرت به سیارات دورتر مفروض نمی باشد.

اکنون تصور کنید که منظومه شمسی با این عظمت تنها یکی از منظومه های کهکشان راه شیری باشد. این کهکشان چقدر بزرگ است و در اینصورت اگر کهکشان راه شیری تنها یکی از کهکشانهای جهان هستی باشد، اندازه جهان هستی چقدر است؟ با این تفاسیر، کسی که خالق این جهان هستی است، چه قدرت و عظمتی خواهد داشت؟ 

کمی اندیشه در مورد این سوالات، ذره ای از قدرت بیکران خداوند را بر ما روشن خواهد ساخت. پایگاه آموزشی نگارستان در راستای رسالت آموزشی خود، پس از انتشار دانستنیها و عجایب منظومه شمسی، عجایب و شگفتی های منظومه شمسی را تقدیم می نماید که امید است مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گیرد. 

کره زمین از چپ به راست حول محور قطبین می چرخد و همین چرخش عامل بوجود آمدن شب و روز می باشد کره زمین در مدت 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه و یا حدود 24 ساعت یکبار به دور خود می چرخد سرعت حرکت وضعی در استوا 1667 کیلومتر در ساعت می باشد ولی هرچه به طرف قطبین می رویم چون شعاع کره کوچکتر می شود سرعت گردش کمتر می شود تا اینکه سرعت گردش کره زمین در قطب ها به صفر می رسد و شخص یا هر شئ در قطبها فقط به دور خودش می چرخد . 

گردش کره زمین به دور خورشید بر روی مدار بیضی شکل را حرکت انتقالی مینامند زمین در مدت 365 روز 6 ساعت یک دور کامل به دور خورشید می زند جهت حرکت کره زمین به دور خورشید خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت می باشد طول مسیری که زمین به دور خورشید می چرخد 950 میلیون کیلومتر می باشد که زمین با سرعت 30 کیلومتر در ثانیه این مسافت را می پیماید . 

کره زمین از 102 عنصر به وجود آمده و این 102 عنصر در بدن انسان وجود دارد. 

زهره تنها سیاره ای است که در جهت عقربه های ساعت بدور خودش می چرخد. 

جرم زمین هشتاد و یک برابر ماه است. 

طبیعت کره اورانوس برخلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و قسمت های استوایی ان بسیار سرد است. 

دانشمندان ثابت کرده اند که کره زمین گرد نیست بلکه مانند کدویی است که قسمت های وسط ان برامده است. 

وسعت کره ماه به اندازه قاره استرالیاست. 

نیروی جاذبه ماه میتواند باعث زمین لرزه شود. 

ستاره دنباله دار هالی هر 75/76 سال یک بار ظاهر میشود. 

سیاره زحل (کیوان) را می توان بر روی آب شناور نگه داشت چون چگالی آن از آب کمتر است. 

مساحت زمین ۵١۵ میلیون کیلومتر است. 

درخشش ستارگان به دو عامل بستگی دارد، فاصله آنها از زمین و درجه حرارت آنها. 

زهره پس از ماه و خورشید، روشن ترین جسم در آسمان است و تنها ستاره ای است که به زمین بسیارنزدیک میشود و خصوصیت دیگر آن اینست که برخلاف سیارات دیگر، حرکتش از شرق به غرب است و گرمایش به قدری زیاد است که قلع و سرب نیز در ان آب می شوند. 

وزن ما برروی کره زمین شش برابر وزن ما بر روی کره ماه است و اگر فضا نوردی به کره ماه سفر کند به دلیل جاذبه کم آن ، پنج سانتی متر بر قدش افزوده می شود که این افزایش قد بدون افزایش وزن است که پس از بازگشت به زمین دوباره به قد سابق خود میرسند. 

میزان آب موجود روی کره زمین برابر 1،260،000،000،000،000،000،000 لیتر است که این مقدار در چرخه آب در گردش است. 

• زمین صاحب بیشترین چگالی در بین سیارات منظومه شمسی است. 

علت چشمک زدن ستاره ها جو زمین است نه خود ستاره ها. 

کره مریخ با سرعت 240 کیلومتر در ساعت به دور خورشید می چرخد. 

گرمترین سیاره منظومه شمسی زهره است. این سیاره درجه حرارت تقریباً ثابتی دارد که برابر 462 سانتی گراد است. 

نزدیکترین ستاره به زمین بعد از خورشید آلفامنچوری است که فاصله آن تا زمین 4/3 سال نوری است. 

• اولین کسانی که قطر کره زمین را اندازه گرفتند و برای کره زمین فصل انتخاب کردند ایرانیان بودند.