ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

دانشگاه استنفورد

 

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد - نگارستان

دانشگاه استنفورد (Stanford University) دانشگاهی است در منطقهٔ دره سیلیکون استنفورد در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا در کشور آمریکا.

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

شعار:                 The wind of freedom blows

شعار به فارسی:     نسیم آزادی می‌وزد

تاسیس:               ۱۸۸۵ میلادی

نوع دانشگاه:        خصوصی

ایالت:                کالیفرنیا

شهر:                استنفورد

پشتوانه مالی:      ۱۷٫۲ میلیارد دلار

رئیس دانشگاه:    جان هنسی

هیئت علمی:      ۱۸۷۸ نفر

دانشجویان:       نزدیک به ۱۵٬۰۰۰ دانشجو

ایده تاسیس دانشگاه استنفورد

روزی یک خانم  وشوهرش  در شهر بوستون بدون هيچ قرار قبلي راهي دفتر رييس دانشگاه هاروارد شدند. منشي تصورکرد  که اين زوج  هيچ کاري در هاروارد ندارند و احتمالاً اشتباهی وارد دانشگاه شده اند.

مرد به آرامي گفت: مايل هستيم رئيس دانشگاه را ببينيم.

منشي با بي حوصلگي گفت: ايشان امروز گرفتارند.

خانم جواب داد:  ما منتظر خواهيم شد.

منشي ساعتها آنها را ناديده گرفت اما سرانجام تصميم گرفت برای ملاقات با رئیس ، از او اجازه بگیرد و رئیس با اوقات تلخی آهي کشيد و به اجبار آنها را به حضور پذیرفت.

خانم رو به رئیس دانشگاه گفت:

ما پسري داشتيم که يک سال در هاروارد درس خواند. وي اينجا راضي بود. اما حدود يک سال پيش در اثر بیماری درگذشت. شوهرم و من دوست داريم بنايي به يادبود او در دانشگاه بنا کنيم

رييس با ناراحتی گفت: خانم محترم ما نمي توانيم براي هرکسي که به هاروارد مي آيد و ميميرد، بنايي برپا کنيم. اگر اين کار را بکنيم، اينجا مثل قبرستان مي شود.

خانم به سرعت توضيح داد: آه نه، نمي خواهيم مجسمه بسازيم. فکر کرديم بهتر باشد ساختماني به هاروارد هدیه بدهيم.

رئیس دانشگاه گفت: يک ساختمان، ميدانيد هزينه  يک ساختمان چقدر است؟

ارزش ساختمان های موجود در هاروارد هفت و نيم ميليون دلار است.

خانم يک لحظه سکوت کرد.

رئيس دانشگاه خشنود بود که شايد حالا مي توانست از شرشان خلاص شود.

زن رو به شوهرش کرد و آرام گفت: آيا هزينه راه اندازي دانشگاه همين قدر است؟ پس چرا خودمان دانشگاه راه نيندازيم؟

شوهرش سری تکان داد و به همسرش گفت:  بچه‌های استنفورد باید بچه‌های ما باشند.

رئيس دانشگاه سردرگم بود. آقا و خانمِ لنالد استنفورد بلند شدند و راهي کاليفرنيا شدند، يعني جايي که دانشگاهي ساختند که تا ابد نام آنها را برخود دارد.

دانشگاه استنفورد از بزرگترین دانشگاههای جهان، يادبود پسري است که هاروارد به او اهميت نداد. این دانشگاه در سال ۱۸۸۵ از سوی للاند استنفورد، سناتور ایالات‌متحده و فرماندار سابق كالیفرنیا و همسر او، جین لاتروپ استنفورد، تاسیس شد تا یادبود تنها پسرشان باشد كه بر اثر بیماری حصبه چندهفته قبل از تولد شانزده سالگی‌اش درگذشته بود. استنفورد به همسرش گفت: بچه‌های استنفورد باید بچه‌های ما باشند و به همین خاطر مزرعه خانوادگی‌شان در پالو آلتو را به یك مركز آموزش عالی تبدیل كرد.

این دانشگاه شامل هفت دانشكده است كه در حوزه‌های تجارت، حقوق، مطالعات انسانی و علوم، تعلیم و تربیت، علوم‌زمینی، پزشكی و مهندسی فعالیت می‌كنند. استنفورد یكی از دو دانشگاه خصوصی است كه در كنفرانس پاسیفیك – ۱۰ رقابت می‌كند و US News and Report دوره لیسانس این دانشگاه را در مقام پنجم آمریكا رتبه‌بندی كرده است.

بر اساس گزارش جهانی آمریكا (USNWR) دوره لیسانس دانشگاه استنفورد در میان دانشگاه‌های آمریكا چهارم است. براساس سیستم رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، این دانشگاه رتبه دوم را در دنیا دارد و طبق رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا THES – QS، استنفورد هفدهمین دانشگاه دنیا است. براساس این رتبه‌بندی اخیر، استنفورد در علوم‌اجتماعی و تكنولوژی مقام سوم، در علوم‌زیستی و پزشكی زیستی رتبه ششم و در علوم‌طبیعی، مطالعات انسانی و هنر رتبه هشتم دنیا را داراست. ماهنامه واشنگتن این دانشگاه را هفتمین دانشگاه آمریكا شناخته و نیوزویك آن را دومین دانشگاه میان دانشگاه‌های جهانی می‌داند. مركز سنجش عملكرد دانشگاه‌ها، استنفورد را نخستین دانشگاه آمریكا می‌شمارد.

دانشكده حقوق استنفورد سومین دانشگاه آمریكا شناخته شده، درحالی كه دانشكده‌های تعلیم و تربیت و تجارت، هر دو در مقام دوم جای گرفته‌اند. فربس در فهرست بهترین دانشكده‌های تجارت دنیا، دوره لیسانس دانشكده تجارت استنفورد را بهترین مركز آموزش عالی سال ۲۰۰۹ قلمداد كرده است. دانشكده پزشكی استنفورد اكنون در گزارش خبرها و گزارش جهانی آمریكا ششمین دانشگاه از نظر تحقیقاتی است. همه دانشكده‌های استنفورد (در دوره‌های لیسانس، بالاتر از لیسانس و تخصص) جزو دانشگاه‌های آمریكایی هستند كه پایین‌ترین نرخ پذیرش را دارند.

فارغ‌التحصیلان، اعضای هیات‌علمی وكاركنان

این دانشگاه ۱۸۷۸ عضو هیات‌علمی دارد. انجمن محققان استنفورد شامل ۱۶ برنده جایزه نوبل، ۱۳۶ عضو آكادمی ملی علوم، ۸۳ عضو آكادمی ملی مهندسی، ۲۴۴ عضو آكادمی آمریكایی هنر و علوم، ۱۹ عضو دریافت‌كننده مدال ملی علم، دو دریافت‌كننده مدال ملی تكنولوژی، ۲۷ عضو آكادمی ملی تعلیم و تربیت، ۴۶ عضو انجمن فلسفی آمریكا، چهار برنده جایزه پولیتزر و سه برنده جایزه آزادی رئیس‌جمهوری است.

تركیب دانشجویی

استنفورد اكنون نزدیك به ۱۵ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۰۸، ۶۵۳۲ دانشجوی مقطع لیسانس، ۱۰۲۱ دانشجوی تخصص و ۱۰۲۸۰ دانشجوی بالاتر از لیسانس را ثبت‌نام كرده است. زنان ۹/ ۴۸ درصد دانشجویان مقطع لیسانس و

۶/ ۳۷ درصد دانشجویان مقاطع بالاتر را تشكیل می‌دهند. دانشجویان مقطع لیسانس این دانشگاه می‌توانند مقطع فوق‌لیسانس را نیز به‌عنوان ادامه تحصیلات خود دنبال كنند. براساس آمار، مداركی كه در سال ۲۰۰۸ به دانشجویان استنفورد داده شده، از رشته‌های مقطع لیسانس، رشته‌های علوم‌اجتماعی، مطالعات میان‌رشته‌ای و مهندسی با استقبال بیشتری مواجه هستند.

استنفورد یك دانشگاه تحقیقاتی بزرگ است و می‌توان آن را در رده دانشگاه‌هایی كه شرایط سخت‌تری برای انتخاب دانشجویان دارد، به‌شمار آورد. این دانشگاه در دوره‌های تحصیلات تكمیلی بر علوم‌انسانی و علوم‌پایه تمركز كرده است. این دانشگاه برای سال تحصیلی ۲۰۰۹-۲۰۰۸، ۲۵ هزار و ۲۹۹ تقاضای پذیرش در دوره لیسانس دریافت كرد و دو هزار و ۴۰۰ نفر از آنها را پذیرفت. ۹۲ درصد از دانشجویانی كه پذیرش می‌شوند، جزو ۱۰ دانشجوی برتر دبیرستان‌شان هستند كه امتحان ورودی آن شامل ریاضیات، نوشتن و خواندن را نیز پشت سر می‌گذارند. دانشگاه استنفورد نوع دیگری از پذیرش به نام پذیرش زودهنگام دارد. این دانشگاه برای سال ۲۰۱۳، پنج هزار و ۳۰۰ درخواست پذیرش زودهنگام را دریافت كرده و با تقاضای ۶۸۹ نفر از درخواست‌كنندگان موافقت كرده است.

شهریه تمام‌وقت تحصیل در مقطع لیسانس این دانشگاه در سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸

مبلغ ۳۶ هزار و ۳۰ دلار بوده است. این دانشگاه با دریافت كمك‌های مردمی، به فرزندان خانواده‌هایی كه كمتر از ۶۰ هزار و ۱۰۰ هزار دلار در سال درآمد سالانه دارند، تخفیف‌های متفاوتی در شهریه می‌دهد.

مراكز و موسسات تحقیقاتی

موسسات وابسته استنفورد شامل آزمایشگاه شتاب دهنده ملی SLAC (كه در اصل مركز شتاب دهنده خطی استنفورد بوده) و موسسه تحقیقاتی استنفورد است؛ موسسه‌ای كه از این دانشگاه نشأت گرفته اما اكنون مستقل است. استنفورد ، موسسه جنگ، انقلاب و صلح هوور را نیز در خود جای داده كه در حوزه سیاست عمومی فعالیت می‌كند. این موسسه اندیشمندان را از سراسر جهان جلب كرده، به‌خصوص از موسسه فریمن اسپوگلی كه مطالعات ویژه بیشتری را در حوزه روابط بین‌الملل صورت می‌دهد. مركز استنفورد نیز یك موسسه آموزش زبان متمركز (فشرده) است.

كتابخانه‌ها و منابع دیجیتال

كتابخانه‌های دانشگاه استنفورد بیش از هشت میلیون جلد كتاب نگهداری می‌كنند. در مجموع ۲۰ كتابخانه در این دانشگاه وجود دارد. كتابخانه مركزی این دانشگاه، كتابخانه سبز است. كتابخانه مِیر یك مجموعه آسیای شرقی وسیع و منابع رسانه‌ای قابل‌دسترس دانشجویان را نگهداری می‌كند. مجموعه‌های قابل‌توجه دیگر شامل كتابخانه پزشكی لین، كتابخانه مهندسی ترمن، كتابخانه تجارت جكسون، كتابخانه زیست‌شناسی فالكونر، كتابخانه تعلیم و تربیت كوبرلی، كتابخانه علوم زمینی برنر، كتابخانه مهندسی شیمی و شیمی سواین، مجموعه اسناد دولتی جانسن، كتابخانه حقوق كرون، كتابخانه معین استنفورد (SAL)، كتابخانه SLAC، كتابخانه هوور، كتابخانه زیست دریایی میلر در پایگاه دریایی هاپكینز، كتابخانه موسیقی، كتابخانه حمایت از سندرم دان (LADS)، از مجموعه‌های تخصصی دانشگاه هستند.

منابع مالی دانشگاه

استنفورد در سال مالی كه به ژوئن ۲۰۰۸ ختم شد، میان دانشگاه‌های آمریكا بالاترین نرخ افزایش اعتبارات را داشت. براساس اطلاعات شركت مدیریت استنفورد، میزان دریافتی دانشگاه در سال ۲۰۰۸ به ۱۷/۲ میلیارد دلار رسید. نرخ بازدهی سالانه این دانشگاه از سال ۱۹۹۸، به ۱۵/ ۱ درصد رسیده است. در حالی كه در بحران اقتصادی ژانویه ۲۰۰۹ منابع مالی ۲۰ تا ۳۰ درصد كاهش یافته بود، به نوشته سانفرانسیسكو كرونیكل، استنفورد نیز در یك سال و چند ماه اخیر، چهار تا پنج میلیارد دلار یا ۲۰ تا ۳۰ درصد از اعتبارش كاسته شد و در نتیجه این كاهش بودجه، بودجه همه واحدهای پردیس این دانشگاه ۱۵ درصد كاهش یافت.

خوابگاه‌ها و اقامتگاه‌های دانشجویی

۸۹ درصد دانشجویان مقطع لیسانس در اقامتگاه‌های داخل پردیس دانشگاه زندگی می‌كنند. به این دلیل كه دانشجویان سال اول باید در پردیس اقامت داشته باشند و بیشتر آنان در سال‌های بعد نیز به زندگی در همین محل ادامه می‌دهند. براساس اطلاعات اداره تخصیص اقامتگاه استنفورد، دانشجویان مقطع لیسانس در ۸۰ خانه متفاوت از جمله خوابگاه‌ها و اتاق‌های مشترك زندگی می‌كنند.

همیشه حدود ۵۰ درصد دانشجویان تحصیلات تكمیلی در پردیس دانشگاه استنفورد زندگی می‌كرده‌اند. با پایان یافتن ساختمان‌های جدید این دانشگاه این درصد احتمالا افزایش می‌یابد و ارائه اقامتگاه به دانشجویان سال اول تحصیلات تكمیلی قطعی خواهد شد.

نحوه تماس و دریافت پذیرش

یكی از لینك‌های اصلی صفحه نخست وب‌سایت دانشگاه استنفورد، صفحه فیس‌بوك رئیس دانشگاه است كه آمادگی خود را برای پاسخگویی به پرسش‌ها اعلام كرده است. اخبار، زندگی در پردیس دانشگاه، تحقیقات، انجمن‌ها و بالاخره پذیرش، از دیگر لینك‌های اصلی صفحه نخست این وب‌سایت است.

برای درخواست پذیرش باید به وب‌سایت دانشگاه به آدرس http://www.stanford.edu مراجعه كرد چون شرایط و زمان برای رشته‌های مختلف، متفاوت است. استنفورد از متقاضیان پذیرش خود مدرك زبان GRE را طلب می‌كند.

استنفورد، بزرگ‌ترین پردیس دانشگاهی آمریكا

مسوولان دانشگاه استنفورد آن را جایی توصیف می‌كنند كه هرگز تجربه نكرده‌اید. بزرگ‌ترین پردیس دانشگاهی پیوسته در آمریكا، در قلب دره سیلیكون در جنوب سان‌فرانسیسكو واقع شده است. پردیس این دانشگاه توسط فردریك لاو اولمستد (كه به خاطر طراحی سنترال پارك معروف است) طراحی شده و به‌خصوص برای دانشجویان هنر یك آموزشگاه محسوب می‌شود. آثار هنری كه در این پردیس دانشگاهی وجود دارد، چشم دانشجویان را به دیدن زیبایی عادت داده و نگاه زیبایی‌شناسانه آنان را پرورش می‌دهد. تاكید این دانشگاه بر رشته هنر، از طراحی این پردیس و گروه‌ها و انجمن‌های هنری آن به‌خوبی مشهود است.

دانشگاه استنفورد مركز كنتر، موزه هنرهای بصری را در خود جای داده است. این مركز ۲۴ گالری، باغ‌های مجسمه، چند تراس و حیاط دارد. كنتر در سال ۱۹۸۱ تاسیس شده و بزرگ‌ترین مجموعه كارهای رودن (مجسمه‌ساز مشهور) كه خارج از پاریس قرار دارد، در این مركز است. همچنین تعداد زیادی از هنرهای فضای خارجی در سراسر پردیس دانشگاه استقرار یافته است. در میان این آثار هنری نقاشی‌های دیواری نیز وجود دارد. در «باغ مجسمه گینه نو پاپوا» در نزدیكی تالار روبل، كارهای دستی چوبی ازجمله چوب‌هایی كه نقش جانوران محافظ قبایل آفریقایی روی آنها حك شده (totem poles) به چشم می‌خورد.

استنفورد انجمن‌های موسیقی و هنری موفقی دارد كه در جریان فعالیت‌های فوق‌برنامه دانشجویی شكل گرفته‌اند. فعالیت‌های فوق‌برنامه شامل گروه‌های تئاتر همچون انجمن تئاتری سر راما و انجمن شكسپیر استنفورد و انجمن‌های موسیقی همچون خوانندگان خیابانی بادپای استنفورد، طلسم، هارمونی و گروهی كه به اجرای كارهای گیلبرت و سولیوان اختصاص یافته از این جمله‌اند. گروه (دپارتمان) موسیقی این دانشگاه از گروه‌های موسیقی همچون پنج گروه كر و اركسترسمفونیك استنفورد حمایت مالی به عمل می‌آورد. انجمن رقص استنفورد نیز یكی از گروه‌های فعال كشور آمریكا محسوب می‌شود.

برنامه نوشتن خلاق نیز یكی از برنامه‌های هنری است كه نویسندگان جوان را به پردیس این دانشگاه می‌كشاند تا با برخورداری از كمك هزینه تحصیلی استنجر و دیگر برنامه‌های كمك هزینه‌ای مقاطع بالاتر از لیسانس، استعداد خود را پرورش دهند. روزنامه‌نگاران برتر نیز برای گذراندن یك سال در دانشگاه و برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزشی دعوت می‌شوند. یك گروه اجرا و نگارش فوق‌برنامه به نام انجمن كلمات شفاهی استنفورد در این دانشگاه وجود دارد كه به‌عنوان تیم شاعرانه دانشكده عمل می‌كند.

استنفورد همچنین برای افراد متخصص در انتشارات، دوره‌های مختلف برگزار می‌كند. این دوره‌ها كه سابقه برگزاری آنها به دهه ۱۹۷۰ برمی‌گردد، متخصصان نشر بین‌المللی را گردهم می‌آورد تا درباره تغییر روش‌های تجاری انتشار مجلات و كتاب به بحث بنشینند.

سنت‌های دانشگاه استنفورد نیز بی‌ارتباط با روحیه هنری دانشجویان و همچنین فضایی كه مزرعه خانوادگی استنفورد در اختیار آنان قرار داده، نیست. برخی از این سنت‌ها عبارتند از:

تلنگرهای یكشنبه: تماشای یك فیلم در یكشنبه‌شب در تالار كنفرانس یادبود،معمولا با پرتاب هواپیماهای كاغذی یا روزنامه باطله همراه است.

 پریدن از سرچشمه‌ها: پریدن، شنا كردن در سرچشمه‌های استنفورد كه تعدادشان هم زیاد است.

جیغ قدیمی: در هفته مرگ نیمه‌شب‌ها توسط دانشجویان وحشت‌زده اجرا می‌شود.

جادوگر استنفورد: از سوی موسسه آمریكایی-هندی استنفورد برنامه‌ریزی می‌شود و در آخر هفته نزدیك روز مادر اجرا می‌شود.

جشن مقبره: جشن هالووین در مقبره خانوادگی استنفورد. در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به‌دلیل ترس از تخریب مقبره‌ها برگزاری این مراسم متوقف شد و از سال ۲۰۰۶ دوباره ادامه یافت.

مسابقه رقص استنفورد: یك مسابقه رقص ۲۴ ساعته كه طی آن برای فعالان بخش سلامت پول جمع می‌شود و از سال ۲۰۰۴ شروع شده است. صبحانه نیمه‌شب،نمایشگاه خیریه مدل لباس و مراسم جشن‌های تولد دانشجویان از دیگر مراسم این دانشگاه است.

گروه‌های دانشجویی نیز در شكل دادن به زندگی در استنفورد بسیار موثرند. این دانشگاه به دانشجویانش فرصت مشاركت در حدود ۶۰۰ گروه را می‌دهد. اتحادیه دانشجویان استنفورد مدیریت دانشجویی این دانشگاه است و همه دانشجویان ثبت‌نام شده در آن عضو هستند. گروه‌ها اغلب، نه همیشه، تا اندازه‌ای از دانشگاه حمایت مالی دریافت می‌كنند. انجمن پیش- تجاری، انجمن ستاره‌شناسی، انجمن پرواز كایت، اتحادیه دانشجویان فیلیپینی آمریكایی و دارایی استنفورد ازجمله این گروه‌ها هستند.

در پروژه خودروی خورشیدی استنفورد، دانشجویان خودروی خورشیدی می‌سازند كه هر دو سال یك‌بار آن را در مسابقه خورشیدی شمال آمریكا یا مسابقه خورشیدی دنیا به رقابت می‌گذارند.