ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

اسرار مثلث برمودا

اسرار مـثلث برمودا

اسرار مـثلث برمودا

مـثلث برمودا به منطقه اسرارآمیزی در اقیانوس اطلس اطلاق میشود که تاکنون هواپیماها و کشتی های زیادی را در حالتی هولناک و اسرارآمیزبه کام مرگ کشیده، بی آنکه اثر و نشانه ای از آنها برجای مانده باشد. این منطقه مرگبار که اصطلاحا مـثلث شیطان نیز نامیده می شود، از شمال به جزیره برمودا از باختر به فلوریدا و از سوی خاور به نقطه ای از اقیانوس اطلس محدود میشود. حوادث شگفت انگیزی که در این نقطه از عالم اتفاق افتاده، دانشمندان را بر آن داشته است تا در مـثلث برمودا به مطالعه و کاوش بپردازند و در رابطه با این حوادث، نظریات گوناگون ارائه دهند، ولی این کوشش ها، تا کنون کمکی به حل معما نکرده است. 

اسرار مـثلث برمودا

در حدود ساعت 10:30 شامگاه 29 ژانویه 1948، هواپیمای بزرگ چهار موتوره بریتانیا موسوم به استار تایگر هنگامی که با 26 مسافر و خدمه بر فراز مـثلث برمودا پرواز می کرد، ناگهان به طرز اسرارامیزی ناپدید شد و دیگر هیچ خبری از آن به دست نیامد. چند دقیقه قبل، تنها یک پیام رادیویی از خلبان هواپیما دریافت شده بود که اعلام کرده بود: هوا خوب است و هیچ مانعی وجود ندارد. با این حال، هواپیمای استار تایگر ناپدید گردید و معلوم نشد چه بلایی بر سر آن آمد. 

در ساعت 7:45 دقیقه بامداد روز 17 ژانویه 1949، کاپیتان با هواپیمای خود از فرودگاهی در جزیره برمودا به هوا برخاست تا به کینگستون واقع در جامائیکا برود، ولی این هوایما نیز هنگام عبور از فراز مـثلث برمودا به سرنوشت هواپیمای قبلی دچار گردید. کاپیتان، 40 دقیقه پس از پرواز، طی یک تماس رادیویی، وضع هوا را عالی توصیف کرد و با اطمینان گفت که به موقع به جامائیکا خواهد رسید. ولی این آخرین پیامی بود که از خلبان هواپیما دریافت شد و پس از آن، فقط سکوتی اسرار آمیز بر قرار گردید. 

برای یافتن این هواپیما، قطعات شکسته آن، و یا حتی آثار روغن و بنزین بر سطح آب که می توانست سرنخی به دست دهد، جستجوی گسترده ای به عمل آمد، لیکن این جستجو کاملا بی فایده بود. پیش از ناپدید شدن این دو هواپیما، حادثه شگفت انگیزی در مـثلث برمودا رخ داده بود که توجه همگان را به خود جلب کرد و در حقیقت وجه تسمیه مـثلث برمودا از آنجا ناشی شد. 

اسرار مـثلث برمودا

وجه تسمیه مـثلث برمودا 

در روز5 دسامبر1945، پنج بمب افکن از نوع آونجر به منظور انجام یک پرواز تمرینی که پرواز شماره 19 نامیده می شد، از پایگاه نظامی فورت لودردیل واقع در فلوریدا به هوا برخاستند. طبق برنامه، آنها می بایستی یک مسیر مـثلث شکل را طی کنند و دوباره به پایگاه بازگردند. قبلا چندین بار جنین تمرینی را انجام داده بودند، از این رو این ماموریت برای ایشان دشوار نبود. از سوی دیگر، خلبانان و خدمه این پنج بمب افکن را افرادی با تجربه و ماهر تشکیل می دادند و همه هواپیماها مجهز به بهترین دستگاه بی سیم و تجهیزات هوانوردی بودند. 

در ساعت دو و ده دقیقه آن روز، هر پنج بمب افکن به هوا برخاستند و با آرایشی زیبا و سرعتی در حدود 200 مایل در ساعت به سوی خاور به پرواز در آمدند. 

در ساعت سه و چهل و پنج دقیقه، حادثه وحشتناکی رخ داد. ستوان تایلو فرمانده این اسکادران طی تماس رادیویی با برج مراقبت فریاد زد: برج مراقبت ، وضع اضطراری پیش آمده. انگار ما از مسیر خود منحرف شده ایم. ما قادر نیستیم زمین را ببینیم. تکرار می کنم ، ما قادر نیستیم زمین را ببینیم. 

مسئول برج مراقبت پرسید: حالا در چه موقعیتی هستید؟ 

موقعیت خود را به درستی نمی دانیم و اصلا نمی دانیم کجا هستیم. به نظر میرسد راه را گم کرده ایم.

مسئول برج مراقبت از این سخن بر خود لرزید. چگونه ممکن بود پنج هواپیما، با سرنشینان پر تجربه خود، در شرایطی که هوا کاملا مساعد بود، راه خود را گم کنند. 

برج مراقبت گفت: طاقت داشته باشید. به سوی غرب پرواز کنید. 

ستوان تایلور پاسخ داد: 

ما اصلا نمی دانیم غرب کجاست. همه دستگاه ها از کار افتاده. همه چیز شگفت انگیز است. هیچ جهتی را نمی توانیم تشخیص دهیم. حتی اقیانوس شکل دیگری به خود گرفته است. 

چند لحظه بعد، دوباره صدای ستوان تایلور به گوش رسید که دیوانه وار فریاد زد:

ما وارد آب های سفید می شویم. خطر همچون دشنه ای به سوی ما می آید. کمک، کمک

این آخرین پیام ستوان تایلور بود و صدای او برای همیشه خاموش شد. مسئولان فرودگاه، وضع اضطراری اعلام کردند و یک هواپیمای مارتین مرینر با 13 سرنشین و مجهز به کلیه وسایل نجات از زمین برخاست تا به جستجوی پنج هواپیمای بمب افکن بپردازد، ولی شگفت اینکه این هواپیما نیز به همان سرنوشت پنج بمب افکن دچار گردید و برای همیشه ناپدید شد. 

در بعد از ظهر آن روز، برج مراقبت نیروی دریایی در اوپالوکا پیام ضعیفی دریافت کرد که مربوط به یکی از هواپیماهای پرواز شماره 19 بود. عجیب آن بود که به موجب پیش بینی، موجودی بنزین آخرین هواپیما می بایستی تقریبا دو ساعت پیش تمام شده باشد، در حالی که هنوز در آسمان بود.

سپیده دم روز بعد، 242 فروند هواپیما و 18 فروند کشتی به جستجوی هواپیماهای گمشده پرداختند، ولی اثری از آنها نیافتند. انگار این هواپیماها، قطره ای شده و به درون اقیانوس فرو رفته بودند.

هرگاه فرض کنیم که این پنج هواپیمای بمب افکن، در آسمان با یکدیگر تصادم کرده اند، می بایستی قطعات شکسته هواپیما و یا آثار و علائمی از این تصادم پیدا می شد و از سوی دیگر هنگامی که ستوان تایلور وضع اضطراری اعلام کرد، برخی از خدمه هواپیما می توانستند به وسیله چتر نجات، خود را از مهلکه رهایی بخشند، یا پس از سقوط در آب از وسایل ایمنی نظیر تشک های بادی و جلیقه های نجات استفاده کنند. در حالی که معلوم نیست چرا هیچیک از این اقدامات صورت نگرفت. هواپیمای مارتین مرینر که به کمک این پنج هواپیما شتافته بود، به گونه ای ساخته شده بود که می توانست روی آب بنشیند، در حالی که این هواپیما نیز بی آنکه با برج مراقبت تماس بگیرد، به طرز اسرارآمیزی ناپدید شد. 

واقعیت حادثه تا به امروز کشف نشده و این ماجرا همچنان در شمار یکی از اسرار حل نشده عالم، باقی مانده است. پس از این رویداد، تعداد زیادی هواپیما و کشتی همراه با سرنشینان آنها در منطقه مـثلث برمودا ناپدید شده اند که تا کنون اثری از آنها به دست نیامده است و این حوادث موجب شده که دانشمندان نظریات گوناگون در رابطه با مـثلث برمودا ارائه دهند. 

اسرار مـثلث برمودا

 نظرات دانشمندان در ارتباط با مـثلث برمودا 

پاره ای از این دانشمندان بر این اعتقادند که از مـثلث برمودا، دریچه ای به دنیای دیگر گشوده می شود و این کشتی ها و هواپیماها از آن دریچه به بُعد دیگری که برای ما ناشناخته است منتقل می شوند و گروهی دیگر گناه این حوادث را به گردن موجودات فضایی می اندازند و می گویند که ساکنان کرات دیگر، کشتی ها و هواپیماها را با سرنشینانش برای تحقیق به کرات خود می برند. برخی دیگر نیز با توجه به فرضیه فرو رفتن قاره افسانه ای آتلانتیس به زیر آب، بر این باورند که در اعماق آب های مـثلث برمودا، بلور عظیمی وجود دارد که اشعه ای قوی تر از لیزر از آن ساطع می شود و این اشعه کشتی ها و هواپیماها را ذوب می کند. در نقشه های قدیم، قاره ای به نام آتلانتیس به چشم می خورد که امروزه اثری از این خشکی وجود ندارد، و دانشمندان حدس می زنند بر اثر وقوع فاجعه ای که ماهیت آن هنوز بر بشر معلوم نیست، در منطقه مـثلث برمودا به اعماق اقیانوس فرورفته باشد.

موقعیت مـثلث برمودا 

مـثلث برمودا واقعا یک مـثلث نیست، بلکه شباهت بیشتری به یک بیضی (و شاید هم دایره‌ای بزرگ) دارد که در روی بخشی از اقیانوس اطلس در سواحل جنوب شرقی آمریکا واقع است. راس آن نزدیک برمودا و قسمت انحنای آن از سمت پایین فلوریدا گسترش یافته و از پورتوریکو گذشته ، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از میان دریای سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافیایی در قسمت غرب مـثلث برمودا 80 درجه است، بر روی خطی که شمال حقیقی و شمال مغناطیسی بر یکدیگر منطبق می‌گردند. در این نقطه هیچ انحرافی در قطب نما محاسبه نمی‌شود. 

اسرار مـثلث برمودا

وینسنت گادیس که مـثلث برمودا را نامگذاری کرده، آن را به صورت زیر توصیف می‌کند:

یک خط از فلوریدا تا برمودا ، دیگری از برمودا تا پورتویکو می‌گذرد و سومین خط از میان باهاما به فلوریدا بر می‌گردد.  

مشاهدات و گزارشات 

در بیشتر اتفاقات مـثلث برمودا، اکثر هواپیماها در حالی ناپدید شده‌اند که تماس رادیویی خود را با ایستگاههای مبدا و مقصدشان تا آخرین لحظه حفظ کرده‌اند و یا برخی دیگر در لحظات آخر پیامهای غیر عادی مخابره کرده‌اند که حاکی از عدم کنترل آنان بر روی دستگاه و ابزارها بوده است و یا چرخش عقربه‌های قطب نما به دور خود و تغییر رنگ آسمان اطراف به زردی و مه آلودی ، آن هم در روز صاف و آفتابی و یا تغییراتی غیر عادی در آبها که تا لحظاتی قبل آرام بوده‌اند، بدون بیان هیچ دلیل روشنی از چگونگی این وقایع. 

این پیامها رفته رفته ضعیف‌تر و غیرقابل تشخیص‌تر شده و یا سریعا قطع شده‌اند. دقیقا مثل اینکه چیزی ارتباط رادیویی را قطع کرده باشد و یا چنانچه اظهار عقیده شده، در حال دور شدن و عقب رفتن از فضا و زمان بوده و دورتر و دورتر شده‌اند. در برخی موارد گزارشها حاکی از آن بود که نوری ناشناخته و غیر قابل تشریح روئیت شده است. همچنین توده سیاه و تاریکی در سطح دریا که پس از مدتی ناپدید شده ، در جریان اتفاقات مزبور گزارش شده است. 

در مواردی هم گزارش شده که نقطه تاریک بزرگی در میان ستارگان در آسمان دیده شده که نوری متحرک از طرف زمین به آن قسمت وارد شده و سپس هر دو ناپدید شده‌اند. در تمام مدت دیده شدن تاریکی ، دستگاهها و سایر ابزارهای قایق‌های ناظر از کار افتاده بودند که پس از رفع تاریکی آسمان ، دوباره شروع بکار کرده‌اند. 

در یک مورد هم پیامی عجیب از یک کشتی باری ژاپنی بدین مضمون دریافت گردید. خطری همانند یک خنجر، هم اکنون …، به سرعت می‌آید …، ما نمی‌توانیم فرار کنیم …

در هر حال بدون اینکه مشخص شود خنجر چه بود، کشتی ناپدید شد. 

اسرار مـثلث برمودا

علل واقعه

علل فرضی طبیعی 

توضیحات و علل فرضی مختلفی درباره حوادث مـثلث برمودا ارائه شده است که معمول‌ ترین فرضیات بر اساس مرگ غیر طبیعی بنا شده است زیرا هیچ جسدی تاکنون بدست نیامده است. این توضیحات عبارتند از: 

• جزر و مد ناگهانی دریا در نتیجه زلزله در اعماق دریا

• وزش بادهای مخرب و اختلالات جوی

• گویهای آتشفشان که موجب انفجار هواپیماها می‌شود

• گرفتار آمدن در جاذبه یک گرداب یا گردباد که باعث سقوط و انهدام هواپیماها یا انحراف مسیر کشتیها و مفقود شدن آنها در آب می‌شود

• تحت تاثیر نیرویی مغناطیسی قرار گرفتن و اختلالات امواج الکترومغناطیسی

ولی این دلایل توجیه قابل قبولی برای ناپدید شدن هواپیماها و کشتیهای متعدد در یک منطقه نیست. 

علل فرضی غیرطبیعی 

دستگیری و ربوده شدن به وسیله زیردریایی یا بشقاب پرنده‌هایی متعلق به کراتی دیگر که برای تحقیق درباره حیات و زندگی باستان و حال ما انسانها به کره زمین آمده‌اند، می‌تواند علتی غیر طبیعی برای توجیه وقایع باشد. 

یکی از عجیب‌ترین پیشنهادات در این مورد بوسیله ادگار کایس، پیشگو، روانکاو و حکیم در دهه پنجم قرن بیستم، ارائه شده است. به عقیده وی قرنها قبل از کشف اشعه لیزر، بومیان سواحل اقیانوس اطلس از کریستال به عنوان یک منبع انرژی و قدرت استفاده می‌کردند. به نظر کاین نوعی نیروی شیطانی القا شده از سوی آنها، در عمق یک مایلی در قسمت غرب اندروس غرق شده که هنوز در برخی مواقع باعث از کار انداختن ابزار و وسایل الکتریکی کشتیها، هواپیماها و در نهایت نابودی آنها می‌گردد. 

اسرار مـثلث برمودا

ام. ک. جساپ که یک فضانورد، منجم و متخصص کره ماه است، در کتابش به نام در مورد بشقاب پرنده‌ها ابزار می‌دارد که ناپدید شدن کشتیهای مشهور در مـثلث برمودا، به وسیله اجسام پرنده صورت گرفته است. وی مفقود شدن خدمه آنها را نیز به اجسام مزبور ربط می‌دهد. به عقیده جساپ یوفوها هر چه هستند، حوزه مغناطیسی موقتی ایجاد می‌کنند که دارای طرحی یونیزه شده است و می‌تواند باعث متلاشی شدن یا ناپدید شدن هواپیماها و کشتیها گردد. او روی این سوال کار می‌کرد که چگونه نیروی مغناطیسی کنترل شده و می‌تواند باعث نامرئی شدن گردد. نظریه میدان واحد انیشتین او را مجذوب کرده بود. جساپ هر دو اینها را کلیدی می‌دانست برای ظهور و محو شدن ناگهانی بشقاب پرنده‌ها و ناپدید شدن کشتیها و هواپیماها. ولی مرگ امکان ادامه فعالیت و نتیجه گیری را از جساپ گرفت و تحقیقاتش نیمه تمام ماند. 

اسرار مـثلث برمودا

گذشته و آینده برمودا 

به نظر می‌رسد که این منطقه طی زمانهای متمادی گذشته نیز در افسانه‌ها به منزله مکانی ترسناک وجود داشته و حتی خیلی قبل از تاریخ کشف آن و بعد از آن تاریخ تا صدها سال با عناوین دریایی از مقبره‌ها، مـثلث شیطان، مـثلث مرگ، دریای بدبختی، گورستان آتلانتیک نامیده می‌شده است. شومی و بدشگونی مـثلث برمودا حتی در عصر فضا نیز باعث تعجب انسانهایی چون کریستف کلمب و فضانوردان آپولو 13 که یکی کاشف در زمین و دیگری در فضاست، شده است. 

اینکه چرا وقایع عجیب این منطقه گزارش نمی‌شود، شاید به دلیل ایجاد رعب و وحشت عمومی باشد، شاید هم چون دلیل اصلی وقایع معلوم نیست، اتفاقات مربوطه بازتاب نمی‌یابد. البته در اغلب گزارشات ارائه شده هم سانسورهایی وجود دارد که اصل وقایع را سرپوشیده نگه می‌دارد. 

* آیا این مـثلث دوباره قربانیان دیگری می‌گیرد؟ 

* آیا بشر موفق به کشف راز آن خواهد شد؟ 

و بسیاری آیاها و پرسشهای بی جواب دیگر که مسلما در ذهن شما هم وجود دارد.