نگارستان

جاذبه های گردشگری سنگاپور

آشنایی با کشورسنگاپور

آشنایی با کشورسنگاپـور

جمهوری سنگاپور -  Republic of Singapore

شعار ملی:                  به پیش، سنگاپور

سرود ملی:                 Majulah Singapura

پایتخت:                      شهر سنگاپور

زبان:                         انگلیسی(رسمی)، ماندارین،تامیل، مالایی

دین:                           مسیحی،بودایی،اسلام،دائوئیسم،هندویسم        

نوع حکومت:                جمهوری

سال استقلال از مالزی:     ۹ اوت ۱۹۶۵

مساحت:                      ۶۹۲.۷ کیلومتر مربع (۱۹۰ام)

جمعیت:                       ۴،۶۰۸،۱۶۷    نفر (۱۱۴ام)

واحد پول:                    دلار سنگاپور (SGD)

سَنگاپور یکی از چهار شهر- کشور حال حاضر جهان به پایتختی سنگاپور است که فوق العاده زیبا ، مدرن ، تمیز و گران است. عناوین پررونق‌ترین کشور جهان و پرترافیک‌ ترین بندر دنیا ، براستی زیبنده آن است. سنگاپور در جنوب شبه جزیره مالایا و کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است که در شمال خط استوا با آب و هوای گرم و مرطوب و میانگین بارش سالانه بیش از ۲۲۴ سانتیمتر قرار دارد. مالزی و اندونزی تنها همسایه‌های سنگاپورند که سنگاپور توسط یک جاده ترانزیت با مالزی و دیگر نقاط جنوب شرق آسیا مرتبط است.

آشنایی با کشورسنگاپـور

جایی که الان به عنوان سنگاپور شناخته می‌شود قبلا فقط منطقه ماهیگیری مالایی در مصب رودخانه سنگاپور بود. اما اکنون سنگاپور به مهم‌ترین مرکز تجاری و نظامی بریتانیا تبدیل شده‌ است و هم اکنون نیز ارتش بریتانیا وظیفه امنیت ملی این کشور را بر عهده دارد. در فاصله جنگ جهانی دوم سنگاپور که هنوز مستعمره بریتانیا بود، توسط ژاپن اشغال می‌شود. سرانجام در یک ضد حمله بزرگ که وینستون چرچیل آن را " بزرگترین هزیمت بریتانیاً نامید، سنگاپور در سال ۱۹۴۵ میلادی به انگلستان رسید.هیجده سال بعد در سال ۱۹۶۳ سنگاپور استقلال خودش را از بریتانیا بدست آورد.

سیاست

رئیس حکومت ، رئیس جمهور است که با رای مردم برای دوره‌ای شش ساله انتخاب می‌شود.

نخست وزیر، رئیس دولت است که معمولا رئیس حزب اکثریت است.

پارلمان،  پارلمان این کشور ۸۴ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.

اقتصاد

سنگاپور یکی از مراکز بزرگ تجاری داد و ستد کالا در جهان است که از لحاظ ذخایر معدنی کشوری فقیر است ، اما اقتصاد آن که به بخش خدمات، تولیدات الکترونیکی و صنایع دستی وابسته‌است، رشد و شکوفایی فراوانی داشته و این کشور را به یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا تبدیل کرده‌است. تولید ناخالص داخلی در این کشور 1/228 میلیارد دلار است و این کشور در سال ۲۰۰۷ رشد اقتصادی 7/7 درصدی داشت. دو میلیون و ۷۵۱ هزار نفر، نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 1/2درصد است. آماری  از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دست نیست. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در سنگاپور 1/2 درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، کالاهای مصرفی، مواد شیمیایی و سوخت‌های معدنی است که به کشورهای مالزی (1/13 درصد)، آمریکا (2/10 درصد)، هنگ‌کنگ (1/10 درصد)، چین (7/9 درصد)، اندونزی (2/9 درصد)، ژاپن (5/5درصد) و تایلند (2/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، سوخت‌های معدنی، مواد شیمیایی  و مواد غذایی است که از کشورهای مالزی (۱۳ درصد)، آمریکا (7/12 درصد)، چین (4/11 درصد)، ژاپن (3/8 درصد)،‌تایوان (4/6 درصد)، اندونزی (2/6 درصد) و کره جنوبی (4/4درصد) وارد می‌شود.

بافت جمعیتی

جمعیت این کشور حدود چهار میلیون و ۶۰۸ هزار نفر با میانگین سنی ۳۸ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۵ و برای مردان ۷۹ سال است. حدود 2/0 درصد از جمعیت بزرگسال این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. ۷۷ درصد از مردم از نژاد چینی، ۱۴ درصد مالایی و ۸ درصد هندی هستند.

مذهب

سنگاپور یک کشور چند مذهبی است.طبق آمار سنگاپور، حدود ۵۱٪ مقیمان سنگاپور(به غیر از گردشگران و کارگران مهاجر) پیرو مذهب بودایی و تائو هستند.حدود ۱۵٪ چینی‌ها و هندی‌های مقیم این کشور مسیحی اند. (چه کاتولیک، چه پروتستانت و چه دیگر مذاهب مسیحی)مسلمانان شامل ۱۴٪ مالایی‌ها و اغلب از چینی‌ها و هندی‌ها می‌باشند. طبق سرشماری سال ۲۰۰۰ میلادی جمعیت ناچیزی در حدود 5% از این کشور پیروان آیین سیک، هندو و... هستند. حدود ۱۵٪ از جمعیت شناخته شده در سنگاپور نیز پیرو هیچ مذهبی نیستند.

ارتباطات

این کشور دارای یک میلیون و ۸۵۴ هزار خط تلفن ثابت ، چهار میلیون و ۷۸۹ هزار خط تلفن همراه ،  ۹۵۴ هزار میزبان اینترنتی و یک میلیون و ۷۱۷ هزار کاربر اینترنت است.

دانشگاههای سنگاپور

دانشگاه صنعتی نانیانگ

دانشگاه ملی سنگاپور

مجموعه دانشگاههای جیمزکوک

دانشگاه مدیریت سنگاپور

دانشگاه طراحی و مهندسی سنگاپور

جاذبه های توریستی

سنگاپور کشوری بسیار زیبا و مدرن و گران است .خیابانهای بسیار تمیز و ساختمانهای فوق العاده مدرنی دارد. در سنگاپور جویدن آدامس و سیگار کشیدن ممنوع است و جریمه سنگین دارد. از نقاط دیدنی سنگاپور هتلی به نام مارینا بی سندز است که به شکل یک کشتی بر روی ۳ ساختمان بلند شاخته شده و استخری دارد که انتهای آن این ذهنیت را تداعی می کند که شناگران در حال افتادن از ساختمان هستند. از دیگر جاذبه های توریستی سنگاپور پارک سنتوزا است که فعالیتهای بسیاری برای کودکان و بزرگسالان فراهم آورده است.از جمله این تفریحات آتش بازی شبانه است که بسیار زیباست.