ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

اصول موفقیت در اهداف زندگی

اصول موفقیت در اهداف زندگی

اصول رسیدن به هدف

زندگی میدان مبارزه وسیعی است که هر شخص برای هدفی میجنگد و تجربه به ما نشان میدهد که هیچگاه این مبارزه تمامی ندارد و در هر زمانی  با شکل و شمایل خاصی در برابر ما ابراز وجود میکند و یا تغییر رنگ میدهد و ما نیز با دانستن این واقعیت، عاقلانه است که در مقابله با مشکلات و رسیدن به پیروزی و موفقیت، یک باره تمام انرژی خود را هزینه نکنیم و همواره مهیای مبارزات بعدی باشیم. البته رسیدن به اهداف و آرزوها از طریق دعا، معجزه، نذر، امداد فرشته ها یا غول چراغ جادو، خیلی لذت بخش است چون در یک چشم به هم زدن و بدون هزینه کردن وقت و انرژی خاصی همه چیز مهیا می شود، اما حیف که اینها فقط در قصه ها و افسانه ها وجود دارند و در دنیای واقعی باید برای هر چیزی تلاش کرد. اما انسانها برای رسیدن به اهداف خود، علاوه بر داشتن اراده و تلاش، نیاز به پارامترهای دیگری همچون پشتیبانی مالی، کمک و راهنمایی گرفتن از انسانهای باتجربه، شناسایی مسیر هدف و تهیه اسباب مورد نیاز و... دارد. ولی از همه اینها مهمتر یک دستورالعمل جامع و برنامه ریزی دقیق است.

موفقیت در زندگی بدون برنامه ریزی حساب شده، حاصل نمی شود. بهترین راه به دست آوردن موفقیت، تعیین اهداف و سپس برنامه ریزی و تلاش برای رسیدن به آنهاست. هدف ها می بایست واقعی و قابل دست یابی باشند و باید طوری تعیین شوند که با ظرفیت ها و توانایی های فرد تناسب داشته باشند چرا که تعیین آرزوهای خیلی بلند پروازانه و خارج از توان ما ممکن است باعث ناامیدی و شکست شوند.

به منظور نیل به هدف غایی که ممکن است کسب موفقیت مالی، گرفتن یک پست خوب در محل کار، خریدن یک ماشین یا خانه جدید یا پرداخت قرض و بدهی باشد، باید ابتدا یک طرح و برنامه داشته باشیم و سپس دستورات زیر که مورد تایید همه انسانهای موفق و اندیشمند است را با ظرافت و دقت انجام دهید. 

تهیه لیستی  از اهداف و برنامه ها

یک لیست از کارهایی که برای رسیدن به هدف، انجام آنها ضروری است، تهیه کنید. یک نقشه و طرح قدم به قدم کمک می کند تا روی نتیجه نهایی متمرکز شوید. درست است که شاید شما نتوانید بدون پول کافی یک اتومبیل نو بخرید ولی میتوانید برای پول های اندک خود یعنی همان پرداخت های ماهانه برنامه ریزی کنید و برای احراز شغل معاونت در یک اداره یا موسسه باید شرایط لازم برای کسب این شغل را داشته باشید که می تواند شامل کسب تجربه لازم این شغل یا گذراندن تحصیلات مربوطه باشد که حتما باید احراز شود.

لازم است بدانید که رسیدن به هدف کار ساده ای نیست بلکه تلاش بسیار و و تمرکز روی هدف و برنامه های آن، از فاکتورهای ضروری برای رسیدن موفقیت آمیز به آرزوهای بلند بالا هستند. اگر شما کسی هستید که با اعتقاد به (اگر قسمتم باشد، میشود) به اهداف خود نگاه میکند، هرگز به آنها دست نخواهید یافت. 

مدیریت زمان

مدیریت زمان یکی از مهمترین مولفه های تضمین موفقیت است که سبب میشود با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب هم بتوانید امور روزمره زندگی را مدیریت کنید و هم وقت کافی برای اهداف بلندمدت و مهم خود کنار بگذارید که اختصاص زمان کافی برای تحقق هر هدفی یک ضرورت اجتناب ناپذیر و تاثیرگذار خواهد بود لذا برای اینکه شانس خود را برای رسیدن به موفقیت افزایش دهید لازم است مدیریت زمان را بعنوان یک تخصص بیاموزید در اینصورت زمان خود را به گونه ای برنامه ریزی می کنید که زمان کافی برای استراحت، انجام تعهدات شغلی، اجتماعی و خانوادگی خود اختصاص داده و فرصت کافی نیز برای رسیدن به اهداف عالی خود خواهید داشت. بنابراین شما بایستی تا آنجا که شرایط اقتصادی و مالی شما اجازه می دهد تلاش کنید که زمان را با پول بخرید و بعنوان نمونه و بسیار ساده لازم نیست که شما همسر و فرزندتان را خودتان به مدرسه و یا مقاصد دیگر ببرید. شما می توانید این زمان های ارزشمند را با دادن پول به آژانس و تاکسی بخرید و زمان ذخیره شده را برای اهداف مهمتری هزینه کنید. 

سرمایه های اجتماعی

برای افزایش شانس موفقیت لازم است که بضاعت های بالقوه خود را ارزیابی کنید و خصوصا به سرمایه های اجتماعی خود که بزرگترین ثروت هر شخص تلقی میشود مراجعه کنید سرمایه های اجتماعی شما عبارتند از همکاران، آشنایان، دوستان و البته افراد دانا و ذی نفوذی که شما در مسیر زندگی آنها را بصورت خردمندانه یافته و برای خود حفظ کرده اید تا به پاس دوستی و عشقی که سالیان دراز و بدون چشمداشت به آنها ارزانی داشته اید در گردنه های زندگی از قدرت، نفوذ، ثروت و تجربه آنها سود ببرید. بدیهی است که اگر در برقراری ارتباطات خود خردمندانه عمل کرده باشید در رسیدن به موفقیت چنان سرعتی را تجربه خواهید کرد که توهم و خرافات معجزه و امدادهای غیبی را در شما زنده خواهد کرد اما واقعیت اینست که این معجزه صرفا حاصل انتخاب ها و عملکرد صحیح شما در گذشته و حال می باشد ولاغیر.

صبر و شکیبایی

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند موفقیت از آن کسانی است که همواره زندگی شان در صدر بوده است بطوریکه با اتکاء به توانایی مالی خود، به سرعت و راحتی میتوانند مشکلات را از سر راه بردارند ولی واقعیت اینست که اگر هر کسی بر روی اهدافی که تعیین کرده متمرکز شود، می تواند به خواسته هایش دست پیدا کند. صبر و شکیبایی در این بین نقشی کلیدی ایفا می کند. چون همیشه موانعی سر راه وجود دارد که باعث توقف، عقب نشینی یا تاخیر در کارها می شوند. در این مواقع راه حل، رها کردن یا گیر کردن در کار نیست بلکه باید با صبر و شکیبایی، مسائل را حل کرد و موانع را کنار گذاشت.

یک نگاه دقیق و عمیق به جایی که الان هستید بیندازید و مقایسه کنید با جایی که می بایست باشید و یک برنامه دقیق بریزید برای احراز جایگاهی که شایسته آن هستید و اولین گام را همین حالا بردارید. 

اعتقاد به موفقیت

برای موفقیت و رسیدن به اهداف  واقعی در زندگی، تنها عامل محدودیت خود فرد است. اگر به موفقیت خود اعتماد داشته و آرزوی رسیدن به آرزوهای تان را داشته باشید که میشود آن را ذهنیت مثبت نامید، چیزی به نام اعتماد به نفس و امید در شما پدیدار میگردد که کمترین تاثیرش اینست که که شما برای مبارزه تا رسیدن به هدف ثابت قدم خواهید ماند و از تسلیم شدن فاصله خواهید گرفت بنابراین حتما موفق خواهید شد اما لازم و مهم است که بدانید با تعیین اهداف غیر واقعی، شکست خود را تضمین کرده و اگر این اعتماد به موفقیت، ملکه ذهن ما نباشد قطعا به اهداف خود نخواهیم رسید. 

برداشتن گامهای کوچک

در جاده موفقیت، گام های کوچک و موثر بردارید. تلاش برای سرعت گرفتن و با شتاب به نقطه اوج رسیدن، نتیجه ای جز شکست به همراه ندارد. هیچ کس با سرگردانی ناشی از بی فکری و بی برنامگی به موفقیت نایل نمی شود فقط از شکستی به شکست دیگر جابجا می شود. اینکه چقدر زمان می برد تا کسی به اهداف خود برسد  به شرایط خاص هرکس بستگی دارد و به اینکه تا چه اندازه در تصمیم خود استوار است. قطعا برخی اهداف سهل الوصول هستند و برخی اهداف مشکل تر هستند که صبر و تلاش و البته زمان بیشتری لازم دارند.

استفاده از تجربه دیگران

توصیه می شود به اندرزها و نصایح کسانی که در سایه برنامه ریزی و تلاش بسیار به اهداف خویش رسیده اند نیز توجه کنید. زیرا یکی از اصول خردمندی در زندگی، استفاده رایگان از تجربه دیگران است زیرا نه تنها مسیر بسیار کوتاه تری تا موفقیت خواهید داشت بلکه مجبور به تحمل هزینه آن تجربیات که دیگران طی سالیان دراز با فراز و نشیب های بسیار بدست آورده اند نیز نخواهید بود.

فقط به خاطر داشته باشید که راز موفقیت و دست یابی به اهداف عالیه در زندگی، به هیچ کس جز خود شما بستگی ندارد. تمام چیزی که برای موفقیت احتیاج دارید، خواستن و اراده انجام یک کار است. همین امروز هدف یا اهداف خود را تعیین کنید. برای آنها برنامه ریزی کنید. اگر واقعا آنها را بخواهید و برای تحقق آنها تلاش کنید، موفق خواهید شد.

 علیرضا فروغی