ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

تست درون گرایی و برون گرایی

تست درون گرایی و برون گراییتست درون گرایی و برون گرایی

انسانهایی که به پیشرفت و تکامل فردی و اجتماعی خود اهمیت می دهند، تمایل دارند که شناخت بیشتری نسبت به نیمه های پنهان شخصیت خود داشته باشند تا بتوانند نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف خود را ترمیم نمایند. بدیهی است که کمترین نتیجه آن، بهبود وجهه شخصیتی و اجتماعی آنان خواهد بود که خود، ابزاری قدرتمند جهت نیل به اهداف عالیه انسانی و فتح قله های موفقیت خواهد بود.

چنانچه شما نیز مـایـل هستید اطلاعات بیشتر و دقیق تری درباره اعتقادات، باورهای بنیادی و شخصیت خود داشته باشید، پایگاه آموزشی نگارستان، با ارائه تست زیر، این امکان را فراهم آورده، که امید است مورد توجه و استفاده شما قرار گیرد. برای این منظور، شما باید به تست زیر  پاسخ دهید و تا حد امكان اجازه دهيد که احساساتتان راهنماي شما باشد. به ياد داشته باشيد كه تست‌ها فقط زماني مفهوم خواهند داشت كه آنها را با صداقت پاسخ دهيد.

1.  آیا شمار سرگرمی های متنوعی دارید؟

2.  آیا فرد پرحرفی هستید؟

3.  آیا نسبتا با نشاط و سرزنده هستید؟

4.  آیا می توانید در یک مهمانی شاد شرکت کرده و لذت ببرید؟

5.  آیا از ملاقات با افراد جدید لذت می برید؟

6.  آیا معمولا در موقعیت های اجتماعی، حضور غیرفعال دارید؟

7.  آیا علاقه زیادی به گردن کردن دارید؟

8.  آیا مطالعه را به ملاقات با مردم ترجیح می دهید؟

9.  آیا دوستان زیادی دارید؟

10. آیا خود را فرد بی قیدی می دانید؟

11. آیا معمولا در پیدا کردن دوستان تازه پیشقدم می شوید؟

12. آیا وقتی با دیگران هستید، اغلب ساکت می مانید؟

13. آیا می توانید به آسانی به یک مهمانی نسبتا کسل کننده، جان ببخشید؟

14. آیا دوست دارید برای دوستان خود لطیفه و داستان های خنده دار تعریف کنید؟

15. آیا معاشرت با مردم را دوست دارید؟

16. آیا در گفتگو با مردم، معمولا حاضرجواب هستید؟

17. آیا دوست دارید کارهایی را که سرعت عمل لازم دارند، انجام دهید؟

18. آیا اغلب فعالیت هایی بیشتر ازآنچه وقت در اختیار دارید، به عهده می گیرید؟

19. آیا می توانید یک مهمانی راه بیندازید؟

20. آیا هیجان و شلوغی زیاد در اطرافتان را دوست دارید؟

21. آیا دیگران فکر می کنند شما فرد با نشاط و دل زنده ای هستید؟ 

نتایج آزمون

برای به دست آوردن نمره نهایی، به هر پاسخ بلی، یک امتیاز و به هر پاسخ خیر، صفرامتیاز بدهید. البته در سوالات 6 ،8 ،12، نمره گذاری به صورت معکوس انجام می شود. یعنی به پاسخ بلی، صفرامتیاز و به پاسخ خیر، یک امتیاز تعلق می گیرد. در پایان، امتیازات را با هم جمع کنید. 

تفسیر آزمون

نمره بالاتر از 14

احتمالاً شما فرد برونگرایی هستید و از این رو شما برای اداره امور زندگی خویش به انگیزه ها ومحرک های قوی نیاز دارید. احتمالاً شما بیشتر دارای دیدگاه عینی و خارجی بوده و دارای فعالیت عملی عالی هستید.ولی میزان تسلط بر نفستان نسبت به افراد درون گرا کمتر است. شما مایلید که بر محیط اطراف خود تاثیر گذارده و به رقابت با دیگران پرداخته و در مجامع عمومی بیشتر ظاهر می شوید.

نمره پایین تر از 14

امتیاز شما گویای این است که احتمالاً فرد درونگرایی هستید. شما برای شروع یا ادامه دادن کارها و فعالیت هایتان به انگیزه ها و محرک های خیلی قوی نیاز ندارید. افراد درون گرا دارای دیدگاه درونی و ذهنی هستند و آمادگی بیشتری را برای خودداری و تسلط بر نفس خویش از خود نشان می دهند. احتمالاً شما ترجیح می دهید اوقات خود را به مطالعه گذرانده و بیشتر تنها باشید و چون از تنهایی لذت می برید، کمتر مایل به معاشرت با دیگران هستید.

گاهی وقت ها، بعضی از ما به دلیل زندگی با افرادی که از نظر این ویژگی شخصی با ما تفاوت دارند، دچار تعارض هایی می شویم. از آنجایی که همیشه تغییردادن خودمان، راحت تر از تغییر دادن دیگران است، راهکارهای زیر می توانند به ما کمک کنند تا از میزان برونگرایی یا درونگرایی خود بکاهیم و بدین ترتیب با دوست یا اعضای خانواده مان صمیمت و سازگاری بیشتری داشته باشیم. 

راهکارهایی برای انسان های درون‌گرا

1. شرکت در فعالیت های جمعی مورد علاقه

ممکن است از اینکه به مهمانی یا گردش برویم خوشمان نیاید. اما به هر حال هر یک از مابه موضوعاتی مانند یک فعالیت هنری (مانند نقاشی) یا ورزشی (مثل والیبال) و … علاقه مندیم و از انجام دادن آنها لذت می بریم بهتر است که این کارها را به صورت گروهی انجام دهیم. در نظر داشته باشیم که منظور از ارتباط اجتماعی فقط شرکت در مهمانی نیست.

2. بالا بردن اطلاعات

گاهی اوقات اتفاق می افتد که ما در جمعی حضور داریم، همه در حال حرف زدن هستند و ما احساس می کنیم که هیچ حرفی برای گفتن نداریم. بهتر است قبل از حضور در جمع موضوعات احتمالی مورد بحث را پیش بینی کرده و در مورد آنها اطلاعاتی به دست آوریم.

3. ابراز احساسات در خانواده

برای اینکه بتوانیم احساسات مثبت و منفی خود را به دیگران ابراز کنیم، باید این کار را از صمیمی ترین عضو خانواده یا دوستمان شروع کنیم. اگر ما خود را موظف کنیم که هر روز حداقل یک بار در مورد احساساتمان با شخصی صحبت کنیم، کم کم به این کار عادت خواهیم کرد.

راهکارهایی برای انسان های برون‌گرا

1. شمردن اعداد

اگر ما فردی برونگرا هستیم، با خود تمرین کنیم که قبل از زدن حرفی یا انجام عملی، تا 10 بشماریم، در این صورت، واکنش های معقول تر و سنجیده تری خواهیم داشت. چه بسا در بعضی موارد تصمیم بگیریم که صحبت نکنیم و به دیگران نیز اجازه دهیم تا نظراتشان را مطرح کنند.

2. فرصت دادن به دیگران

می توانیم از یکی از اعضای خانواده یا دوست صمیمی مان تقاضا کنیم که هر گاه در جمعی زیاد صحبت می کنیم و به دیگران اجازه حرف زدن نمی دهیم، با یک کلمه رمزی ما را متوجه این موضوع کند.

3. شناختن علاقه فردی

یک انسان هرقدر هم برونگرا باشد، باز هم فعالیت انفرادی هست که از انجام آن لذت ببرد. شناسایی این علاقه و پرداختن به آن کمک می کند تا افراد برونگرا لذت بردن از تنهایی را نیز تجربه کنند و از تنهایی بی تاب نشوند.