ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

بی وفایی و خیانت همسران

بی وفایی و خیانت همسران

روانشناسی ازدواج

بی وفایی ، کابوس بزرگ زندگی همه انسانهاست که متاسفانه اغلب به خیانت نیز منتهی میشود. کسی که قربانی بی وفایی میشود ، در سراشیبی زندگی قرار میگیرد و یقین پیدا میکند که به انتهای دنیا رسیده است و دلیلی برای زندگی و خوشبختی برای خود متصور نیست و اغلب از خود می پرسند که چطور توانست چنین کاری با من بکند؟ چطور توانست به من خیانت کند و بارها و بارها به من دروغ بگوید؟ هرگز دیگر نمی توانم به او اعتماد کنم ، مگر چه چیزی برای او کم گذاشته بودم؟

گرچه برای بی وفایی و خصوصا خیانت را به راحتی نمی توان توجیه کرد اما نجات زندگی ، ارزش آنرا دارد که این پدیده شوم ریشه یابی گردد. چون خیانت همسر  یک امر پیچیده و در عین حال دو طرفه است. لذا باید بدانید که شما هم میتوانید در این مورد نقش داشته باشید. نقش خودرا در این مورد وارسی کنید  مثل بی توجهی عاطفی یا عدم ارضای جنسی و مشکلات در روابط بین فردی و مواردی مشابه. خیانت میتواند عاطفی یا جنسی باشد .تحقیقات نشان میدهد که برای زنها خیانت عاطفی و برای مردان خیانت جنسی نا بخشودنی تر و تحمل آن سخت تر است. وقتی زوجین چنین هیجانات شدیدی را تجربه می کنند ، پرسش اساسی این است که آیا بهبود اوضاع و رفع اختلالات زناشویی امکانپذیر است یا خیر؟ چطور می توان این بحران را پشت سر گذاشت؟ حتی در صورت بهبود، آیا قادریم با خاطره این خیانت و بی وفایی به زندگی مشترک ادامه دهیم؟ معمولا زندگی زناشویی که با خیانت روبرو  میشود دیگر  طراوت و شادابی قبل را نخواهد داشت مگر اینکه طرف مقابل شما از ظرفیت روانی بالایی برخوردار باشد و خود را نیز در این اتفاق سهیم بداند.

نجات زندگی مشترک در صورت استمداد از متخصصان و مشاوران با تجربه و کاردان ازدواج و رعایت توصیه های آنها همراه با داشتن عزم قوی ، امکان پذیر است که در این مطلب از سایت نگارستان سعی شده است ابتدا چند توصیه اولیه ارائه شود تا با رعایت آنها از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری شده و با اعتماد بنفس و قدرت ، زیرساختهای نجات زندگی مشترکتان را آماده و راه را برای داشتن آینده ای درخشان هموار سازید.

توصیه های اولیه

نبايد عکس العمل آني از خود نشان دهيد و يک مرتبه به دليل بدعهدي همسرتان تصميم بگيريد که از او جدا شويد. شما نيازمند کمي زمان هستيد تا مسائل ديگر را نيز زير و رو کنيد. نبايد به طور خاص تمام توجه خود را به خيانتي که از او سر زده معطوف کنيد. بايد قبول کنيد که احساس خشم، عصبانيت، شک و ترديد، شوکه شدن، آشفتگي، ترس، درد و رنج، افسردگي، و پريشاني براي فردي که شاهد خيانت همسرش بوده کاملا نرمال است و اين مشکل باعث به وجود آمدن برخي مشکلات فيزيکي در شما  مي شود از قبيل حالت تهوع و استفراغ ، اسهال ، مشکلات مربوط به خواب (بي خوابي و يا پر خوابي) ، لرزش ، اختلال حواس ، کم غذايي و کم اشتهايي. پس سعي کنيد در اين حال بيش از پيش از خود مراقبت کنيد. خودتان را وادار کنيد تا غذاهاي سالم مصرف کنيد، طبق برنامه پيش برويد، به اندازه کافي استراحت کنيد، هر روز ورزش کنيد، به اندازه کافي آب بنوشيد و تفريح داشته باشيد. ايجاد تعادل ، بهترين راه حل براي مبارزه با آسيبي است که به شما وارد شده است. خنديدن کاملا طبيعي و نشان دهنده سلامت فرد است. فيلم يا سريال هاي تلويزيوني خنده دار تماشا کنيد و مقداري از وقت خود را با افرادي صرف کنيد که خنده بر روي لب هاي شما مي اورند. گريه کردن نيز يک امر کاملا طبيعي است. اگر خود به خود گريه نمي کنيد، مي توانيد آهنگ هاي غمگين گوش کنيد و يا به تماشاي فيلم هاي تراژيک بنشينيد. اگر بيش از اندازه عصباني باشيد، بر سر مسائل کوچک داد و بيداد راه بيندازيد، احساس کنيد که بر روي طناب باريکي در حال راه رفتن هستيد، و زماني که به ياد بدعهدي همسر خود مي افتيد، عکس العمل هاي شديد فيزيکي از خود نشان دهيد، بي شک دچار استرس پس از سانحه شده ايد و بايد هر چه سريعتر به یک متخصص  مراجعه کنيد.

براي خود يک ژورنال درست کنيد. تمام افکار و احساساتي که به شما به دليل خيانت و بي وفايي همسرتان دست مي دهد را بر روي کاغذ يادداشت کنيد و با یک روانشناس یا مشاور ملاقات داشته باشید . سعي نکنيد تا به تنهايي از پس اين مشکل برآييد. شما نبايد ضربه روحي وارده را پنهان کنيد. با فرزندانتان صادق باشيد اما لازم نيست جزييات مشکل را نيز براي آنها شرح دهيد. قسم هايي نخوريد که بعدها نتوانيد به آنها عمل کنيد. سعي نکنيد اين بازي که چه چيز و يا چه کسي مسبب بروز چنين فاجعه هاي شده است را شروع کنيد. با اين کار صرفا انرژي خود را تلف مي کنيد. در اينصورت فقط مي توانيد نفر سوم را سرزنش کنيد و خودتان خوب مي دانيد که هيچ چيز درست نخواهد شد.

انتظار نداشته باشيد که حس آشفتگي، بي اعتمادي و عصبانيت به مجرد اينکه تصميم مي گيريد همسر خود را ببخشيد به راحتي از بين برود. از بين رفتن درد و رنج وارده از طريق خيانت، نيازمند زمان است.

واقع بين باشيد و درآمد ، سرمايه ، وضعيت مسکن و حمل و نقل خود را در نظر بگيريد. اگر تصميم به خاتمه زندگي زناشويي خود مي گيريد بايد ببينيد که آيا جايي براي زندگي کردن داريد و منبع درامدي داريد که از آن طريق بتواند نيازهاي اوليه تان را مرتفع سازيد.

هم شما و هم همسرتان پيش از اينکه مجددا رابطه جنسي بدون محافظت با هم برقرار کنيد، بايد تحت آزمايش HIV (ايدز) و تست ساير بيماري هاي آميزشي قرار بگيريد(در صورت خیانت جنسی ).

راهکارهای اصلی نجات زندگی مشترک

گام اول: آیا می خواهید زندگی زناشویی تان را نجات دهید؟

ظهور بی وفایی نشان دهنده این است که ازدواجتان برای مدت طولانی دچار مشکل جدی بوده است، خواه آن را تشخیص داده باشید یا نه. یکی یا هر دوی شما نیازهای اساسی یکدیگر را بر طرف نکرده اید به همین دلیل بی وفایی فرصت رشد پیدا کرده است. شاید آزار دهنده باشد اما علت اصلی بی وفایی در زندگی زناشویی، کمرنگ شدن ردپای عشق است. قربانی بی وفایی باید از خودش بپرسد: چه بلایی بر سر عشق مان آمد؟ در برطرف کردن کدام نیاز او شکست خوردم؟

گام دوم: به هیچ وجه این وضعیت را تحمل نکنید.

ازدواج ارتباطی اختصاصی است که در آن دو نفر یکی می شوند و باید با هم بمانند. سه نفر در این میان نمی گنجد. ظهور بی وفایی به معنای این است که زندگی مشترک قبل از این از هم پاشیده است. بنابراین بویژه به زنان توصیه می شود که مسیری مستقل و سختگیرانه را در پیش بگیرند و درصدد باشند که برای همسر بی وفا روشن کنند که به هیچ عنوان این وضعیت را تحمل نمی کنند و بگویند اگر این خیانت تکرار شود به این زندگی خاتمه خواهند داد.

اشتباه نکنید، منظور ما این نیست که با فهمیدن این مساله، داد و فریاد به راه اندازید، همه دوستان و آشنایان را مطلع سازید و یا حتی خانه را ترک کنید بلکه منظور ما این است که به سرعت میدان را برای نفر سوم خالی نکنید. در اکثر مواقع زنان با مشاهده این وضعیت به شدت سرخورده شده و بعد از مدتی کشمکش و درگیری با همسر، زندگی زناشویی را ترک می کنند و به راحتی اجازه می دهند نفر سوم از این فرصت استفاده کرده و در دل همسر شان جا باز کند. شما علی رغم شکست عاطفی که دیده اید باید بمانید، مشکلات را شناسایی و حل کنید و شخص ثالث را کم کم از زندگی خویش بیرون کنید. اجازه ندهید به همین راحتی زندگی چند ساله تان را از دست داده و همه چیز را رها کنید. اگر لازم دیدید و یا به شدت احساس خشم و عصبانیت کردید، با همسرتان صحبت نکنید اما به نقشهای زناشویی خود مانند رسیدگی به امور خانه و فرزندان، آشپزی و... عمل کنید.

گام سوم: بدانید چه انتظاری داشته باشید.

اغلب بی وفایی ها می تواند به طلاق منجر نشود و در نهایت به رفع اختلاف بینجامد. فرآیند بی وفایی دردی غیرقابل تحمل را به افراد وارد می کند. اگر خودتان را برای آنچه پیش خواهد آمد آماده کنید، نه تنها عذاب کمتری می کشید، بلکه به ازدواجتان فرصت بیشتری برای بهبود و دوام می دهید. یکی از بهترین راهها برای افزایش آمادگی این است که بدانید چه انتظاری داشته باشید؟

برای مثال بعد از چند روز از وقوع این حادثه، وقتی به اندازه کافی توانستید بر اعصاب خود مسلط شوید، مهر سکوت را بشکنید و با همسر خود در مورد بدعهديش صحبت کنيد. تمام سوال هايي که به ذهنتان ميرسد را بپرسيد. شايد با اين کار به اين نتيجه برسيد که همسرتان هنگام ارتکاب به اين کار، اصلا فکر نمي کرده که به شما خيانت مي کند. در فضای مناسب و در غیاب فرزندان به طور مفصل با همسرتان صحبت کنید و ببینید چه انگیزه ای باعث بروز این رفتار ناشایست شده است؟ چه کمبودی در زندگی داشته است؟ از شما چه توقعی داشته است که نتوانسته اید آن را اجابت کنید؟ فرد جدید چه خلایی از همسر شما را پر می کند؟ و...

در برخی از موارد زندگی زناشویی دارای کاستیهایی است که اگر شناسایی و اصلاح شود، مشکلات تا حد زیادی بر طرف می شود اما در برخی دیگر از موارد، زن و مرد مشکل خاصی با هم ندارند و تنها مرد در یک موقعیت وسوسه انگیز قرار گرفته و دچار لغزش شده است. اینجاست که نقش شما پر رنگ تر می شود. گرچه بازگشت به شرایط عادی ، نیازمند تلاش پایدار و خستگی ناپذیر هر دو طرف است اما شما باید به عنوان یک زن ثابت کنید که هنوز هم مرکز عاطفی خانواده تان هستید و می توانید دوباره همسرتان را به خانواده بازگردانید.

گام چهارم: شروع به رفع نیازهای یکدیگر کنید

در این مرحله همسر خیانت دیده باید سعی کند نیازهای عاطفی را که فردی دیگر برای همسرش برطرف می کند، به شکل بهتری برطرف کند. زن و مرد می توانند ازدواجشان را بازسازی کنند و با برطرف کردن نیازهای یکدیگر، فصل تازه ای از عشق را در زندگی خود برنامه ریزی کنند.

وقتی در نهایت می آموزید مهم ترین نیازهای عاطفی یکدیگر را برطرف کنید، عشق و ازدواجتان نیرومندتر از همیشه می شود. بازگشت به شرایط عادی نیازمند تلاش پایدار و خستگی ناپذیر هر دو همسر است. آنها با عبور از این شرایط سخت به همراه یکدیگر متوجه می شوند که بیشتر از همیشه یکدیگر را دوست دارند. بی وفایی را به عنوان محرکی اصلاح کننده ببینید که در نهایت موجب می شود زوج ها در مورد نیازهای مهم شان کار کنند. وقتی شروع به کار کردن در مورد این نیازها کنید، زندگی مشترک تان همان می شود که همیشه خواهانش بوده اید از طریق ارتباط کلامی شما می توانید اولین گامهای اصلاح رابطه تخریب شده تان را بردارید. توجه داشته باشید که ارتباط کلامی ویژگی اختصاصی انسانهاست. زوجین در قالب کلام، نگرشهای خود را درباره خویشتن، مخاطب خود، مسائل کلی و مسائل مشترک به یکدیگر انتقال می دهند.

فراموش نکنید که زندگی ارزش دویدن دارد حتی با کفشهای پاره