ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

شرح وظایف زن در خانواده

روانشناسی ازدواج

زن به عنوان ستون خانواده و یکی از ارکان تربیت و پرورش فرزندان

است که توانایی تبدیل فضای خانواده به یک فضای آرمانی ...

 

زن به عنوان ستون خانواده و یکی از ارکان تربیت و پرورش فرزندان است که توانایی تبدیل فضای خانواده به یک فضای آرمانی ، عاشقانه و مملو از آرامش و دوستی را دارد که همه اینها در سایه خلاقیت و ابتکار زن میتواند این جمله بزرگان را تداعی کند که پشت هر مرد موفقی ، یک زن خلاق و دانا قرار دارد که این زن ایده آل و کاردان میتواند خانه و خانواده  را به معنای واقعی ، مامن و کانون عشق و زندگی برای مرد خانواده و فرزندان خود کند بطوریکه خانه ، تسکین دهنده همه سرخوردگیها و ناملایمات جامعه باشد و جاذبه ای داشته باشد که همه اعضاء خانواده را عاشقانه گرد هم آورد.  نگارستان برای اینکه کانون زندگی ، برای همه انسانها منشا آرامش باشد و مادران و همسران فداکار ، بتوانند برای استحکام بنیان خانواده خود ، شرایط و فضای مناسبی به وجود آورند به تعدادی از وظایف زنها در ارتباط با خانواده اشاره دارد.

احترام و تکریم شوهر

با توجه به این که در زندگی زناشویی نقش محبت و اظهار عواطف بیشتر مناسب ساختار روانی و جسمی زن است و احساس دلگرمی و اطمینان خاطر را شوهر باید در فضای خانواده ایجاد کند ، زن بایستی دقت داشته باشد که احترام او نسبت به شوهر هم یک نیاز روانی و عامل علاقه و محبت بیشتر شوهر نسبت به اوست .

همدلی و همراهی با شوهر

زن بایستی در مسائل و مشکلاتی که شوهر در اداره زندگی در پیش روی خود دارد با او همدلی کند و این همدلی را به صورت های مختلف ابراز نماید . احساس همدلی که شوهر در همسر خود مشاهده می کند ، جرئت و شهامت برای مقابله با سختی ها و نیروی روانی او را افزایش می دهد .

شاکر بودن و قناعت پیشگی

معمولاً تأمین زندگی به عهده مرد است و گاه اتفاق می افتد که کمبودها و نارسایی هایی از این نظر در زندگیبهوجودآید . این که زن در ضمن همراهی با شوهر،برای بهبود وضع زندگی ، روحیه شکر ، قناعت و سپاسگزاری داشته باشد ، در بنای خانواده ای صمیمی و مستحکم بسیار مؤثر خواهد بود .

پرهیز از عیب جویی

زن و شوهر در عین حال که بایستی عیوب و نارسایی های یکدیگر را شناسایی کرده به یکدیگر تذکر دهند و برای رفع آنها تلاش مشترک داشته باشند ، بایستی مراقب باشند روحیه عیب جویی نسبت به یکدیگر را پیدا نکنند . این حالت به ویژه برای زن در مقابل شوهر بایستی مد نظر باشد .زیرا زن ممکن است به واسطه محدودیت هایی که در زندگی خانوادگیدارد ، گاه به صورت عیب و ایراد گرفتن از شوهر عکس العمل نشان دهد چنین روشی باعث ایجاد تنش و کشمکش مستمر در زندگی خانواده و تزلزل در بنیان آن خواهد شد.

عفت و چشم پوشی از غیر

یکی از وظایف اساسی زن، که هم از نظر حساسیت و نیاز روحی شوهر حائز اهمیت است و هم با توجه به موازین شرعی و اجتماعی بایستی آن را رعایت کرد عفت زن ، حفظ خویش در مقابل افراد نامحرم و وفاداری کامل نسبت به شوهر است . در زندگی خانوادگی ، کمال روحی شوهر غیرت،و کمال روحی زن، عفت است و این دو صفت در کنار یکدیگر،خانواده را در درون به سوی وحدت روحی ، صمیمیت و عشقدو جانبه سوق می دهد و از آلودگی های اخلاقی خانواده و جامعه جلوگیری می کند . وظیفه اساسی خویشتنداری و عفت به عهده زن است و بایستی در زندگی مشترک ، حتی در روابط معمول با آشنایان و افراد فامیل که نامحرم هستند ، مورد توجه باشد .

مدیریت و تدبیر امور خانه

مدیریت و اداره خانواده بیشتر به عهده زن است . این مدیریت،هم در جنبه عاطفی و روانی است و هم در اداره امور جاری منزل . هر چند شوهر نیز در هر دو جنبه باید شریک و سهیم باشد ، لیکن ابتکار عمل و تدبیر اساسی را باید زن به عهده گیرد. زن باید برای ایجاد فضای مناسب عاطفی و روانی و نیز ایجاد محیط زیبا و نشاط بخش در خانه ، برنامه ریزی کند و حتی در صورت نیاز ، آموزش های لازم را ببیند تا بهتر بتواند در خانه یک  مدیر  خوب و موفق باشد.