نگارستان

اصول تقویت اراده و قدرت تصمیم گیری

تقویت اراده و قدرت تصمیم گیری

روانشناسی عمومی ، تقویت اراده و قدرت تصمیم گیری

انسانهای موفق همواره دارای اراده قوی و قدرت تصمیم گیری  بالایی بوده اند و از بکارگیری توام این دو خصیصه، همواره همه مشکلات را براحتی و با تدبیر از پیش پای خود برداشته اند. کما اینکه همان کار در ذهنیت طیف وسیعی از جامعه غیرممکن تلقی شود و با مشاهده پیروزی این افراد بسیاری به این باورمیرسند که در کنترل و مدیریت خودشان ضعف دارند و دچار مشکلات عدیده ای هستند، تصمیم گیری و تصمیم سازی برایشان سخت است و اراده انجام هیچ کاری را ندارند. و بر پایه همین استدلال، افزایش قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی و تقویت نیروی اراده، آرزویی است که بسیاری از افراد آن را تنها در حد یک رویا می پندارند و گمان می کنند هیچ راهی برای آن وجود ندارد، حال آنکه به شدت در اشتباه هستند. زیرا همه‌چیز از وجود بی‌کران خداوند نشأت می‌گیرد و در درون هر‌کس، بذر خلاقیتی هست که می‌تواند در همه‌جهت رشد کند و آن‌چه زندگی را منصفانه تر می‌سازد، این ‌است که به ما اراده‌ آزاد عطا شده تا با هر میزان قدرت خلاقی که در اختیار داریم، خود‌ را بیان و آشکار کنیم. بنابراین اگر ما از پتانسیلی خداوند ، در همه ما بطور بالقوه قرار داده و ما آنرا در جهت صحیح هدایت نمی کنیم وآنرا به حالت بالفعل در نمی آوریم این مشکل ماست و یقینا هیچ‌چیز جز خودمان، ما را محدود نمی‌کند زیرا حقیقی‌ترین جنبه‌ وجود هر شخص، توانایی نامحدود اوست پس قلب خود را متوجه تمام چیزی کن که می‌توانی باشی.

به زعم کارشناسان علوم روان شناسی، ما میتوانیم با دستوراتی ساده ومتناسب با توان ما، در بهبود وضعیت تصمیم گیری و تقویت اراده  خود نقشی سازنده داشته باشیم که پایگاه آموزشی نگارستان در راستای رسالت آموزشی خود، مروری دارد به پاره ای از آنها که امیدواریم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

تصمیم ها را با هم هماهنگ کنید

قدرت تصمیم گیری بدین معناست که بتوانید تصمیم های کوچکی که در طول روز می گیرید و کارهایی که قصد و اراده انجام آنها در طول روز را دارید، با هم همسو باشند و بتوانید آنها را هماهنگ یا به عبارت بهتر اولویت بندی کنید.

مواد حاوی گلوکز بخورید

شاید برایتان جالب باشد که پس از یک روز کاری خسته کننده و زمانی که به خانه می رسید، چگونه می توانید دوباره انرژی و توان تصمیم گیری درباره ساعات باقی مانده را داشته باشید. راه حل این مشکل ساده تر از تصور شماست. لطفا مواد حاوی گلوکز مصرف کنید.

با وسوسه ها مبارزه کنید

از انرژی درونی خود برای مبارزه با امیال و وسوسه های آنی کمک بگیرید تا اراده تان برای تصمیم گیری های پیچیده و مهم بیشتر شود. وسوسه ها خیلی راحت می توانند مانع تصمیم گیری ها شوند و از طرفی مبارزه با وسوسه ها هم تمرینی بسیار خوب و ایده آل برای تقویت اراده و قدرت تصمیم گیری است.

استرس را از خود دور کنید

افراد باهوش به جای اینکه در طول روز برای هر کاری به خود استرس راه دهند، انرژی خود را ذخیره می کنند تا از آن برای تصمیم گیری بهتر استفاده کنند. حذف استرس از فهرست کارهای روزانه مقدار قابل توجهی انرژی ذخیره شده برای شما به ارمغان می آورد.

به خواب و خوراکتان برسید

سعی کنید با اراده قوی و تصمیمی قاطع خوراکی هایی را که هیچ نفعی به شما نمی رسانند، از برنامه غذایی تان حذف کنید و از طرفی برای خواب راحت و کافی هم ارزش قائل شوید. اراده ای که برای این کار به خرج می دهید، نشان از قابلیت های شما در تقویت اراده تان در امور گوناگون دارد.

به ضمیر ناخودآگاه، آگاهانه توجه کنید

ضمیر ناخودآگاه شما می تواند در تصمیم گیری و اراده برای انجام کار، بدون اینکه خود بخواهید، به شما کمک کند، پس به سادگی به حرف دلتان گوش کنید و آن را دست کم نگیرید.

روی کمک دیگران حساب کنید

تقویت نیروی اراده و تصمیم سازی، لزوما در توانایی شخصی شما برای کنترل خودتان خلاصه نمی شود. پس برای اینکه نتیجه بهتری از این تلاش ها بگیرید، هرگز مشورت با دیگران را از یاد نبرید.

خداوند بی نهایت است

اما به قدر نیاز تو فرود می آید

به قدر آرزوی تو گسترده می شود 

و به قدر ایمان تو كارگشاست