نگارستان

خوش شانسی

خوش شانسی 

خوش شانسی

آیا شما به خوش شانسی ایمان دارید یا اینکه فکر می کنید با سعی و تلاش ، شانس نیز به یاری شما خواهد شتافت البته در صحبت بزرگان نیز ، در ظاهر شاید چنین جملاتی را بشنویم  و استناد طرفداران نظریه خوش شانسی در سرنوشت انسان نوشته شده است، به  معدود سخنان همین بزرگان است ولی این تنها ظاهر جمله است و با نگرش دقیق در شخصیت و موفقیتهای آن شخص وتوجه به جملات گرانبهای آن شخص که همواره اراده و تلاش و خواستن را عامل موفقیت میدانید این تلقی ما از گفته ایشان خود به خود باطل میشود مانند ناپلئون  که جسارت و شجاعت و اراده قویش ، مورد تایید خاص و عام است ، هنگامی که از او پرسیدند که آیا او ترجیح میدهد فرماندهان ارتش وی شجاع باشند یا زیرک، او پاسخ داد هیچکدام، من فرماندهان خوش شانس را ترجیح میدهم. آیا ما باید این جمله ناپلئون را باور کنیم یا این جمله که میگوید:

غیرممکن کلمه ای است که فقط در فرهنگ لغت انسانهای احمق یافت میشود

می بینید که این دو جمله در تضاد با هم هستند  زیرا اگر به شانس محض باور داشته باشیم  چون در این صورت راهی برای کنترل آن فرض نشده عملا نمیتوانیم جمله دوم ناپلئون در مورد واژه غیرممکن را بپذیریم  کما اینکه میدانیم همین ناپلئون بزرگ وقتی با کشتی به کشوری لشکرکشی میکرد پس از پیاده شدن از کشتی دستور میداد کشتیها را به آتش بکشند وقتی دلیل این کار را از او می پرسیدند او میگفت هدفم اینست که سربازان بدانند تنها یک راه برای زنده ماندن وجود دارد و آن راه ، پیروزی بر دشمن است و با چنین ذهنیتی میتوان از ناپلئون توقع داشت اتکاء او تنها به شانس است.

من علیرغم اینکه قبلادر همینسایتبه رمز و راز خوش شانسی اشاره کرده ام ولی  قصد دارم عاداتی را که برای یک انسان موفق (استیو هاکفمن ، یکی از آبرنگ کاران برجسته معاصر)، به زعم خودش ، عامل خوش شانسی او بوده اند را از زبان خودش برایتان نقل کنم: 

۱- ماجراجو باشید اما سر دار و ندارتان شرط نبندید.

تمام موفقیتهای من به خاطر روحیه ریسک پذیرم بوده است. من آسایش تحصیل در دانشگاه شهر خود را رها رده و برای تحصیل به خارج رفتم. بر سر موضوعی که واقعا برایم اهمیت داشت در مقابل رئیسم ایستادم. از کار در شرکت استعفا داده و کار خودم را به وجود آوردم. به فروشنده ای در مقابل وثیقه اندک پول قرض دادم و موارد بیشماری از این قبیل. اینها، کارهایی بودند که بیشترین پاداش را به دنبال داشتند. اما، در تمام این موارد من میتوانستم از عهده پیامدهای شکست هم بربیایم. البته قرار هم نبود که در صورت شکست به یک جزیره خالی از سکنه  تبعید شوم، اما باید همه جوانب کار را سنجید. هرچند که من همیشه هم نمینشینم و یک برنامه عریض و طویل بچینم، بیشتر اوقات تنها از حس درونی خود پیروی میکنم، اما در تمام شرایط، کاری را انجام میدهم که بدانم میتوانم از پس شکست آن برآیم. 

۲- کار را با اعتماد به دیگران آغاز کنید:

شما نمیتوانید تک و تنها به جای برسید و تنها با کمک دیگران میتوانید به اهداف خود دست یابید. این دیگران شامل دوستان، خانواده، همکاران، روسا و کارکنان، فروشندگان و خریداران هستند. اگر شما ذاتا شکاک هستید یا دوست دارید تمام کارها را به تنهایی انجام دهید، امکان اینکه بخت به شما رو کند بسیار کم خواهد بود. زیرا معمولا شانس توسط دیگران بر سر راه شما قرار میگیرد. 

۳- با مهره های قوی خود بازی کنید:

نقاط قوت خود را بشناسید و آنها را به کار گیرید. نقاط ضعف خود را نیز بشناسید و از اینکه مجبور به استفاده از آنها شوید، اجتناب کنید. از وانمود کردن به قدرتهایی که فاقد آن هستید خودداری کنید. شما میتوانید توان و قدرتمندی خود را افزایش داده و بر ضعفهای خود چیره شوید. اما قبل از هرچیز باید مهارتها، استعدادها، دانش و روابط خود را به خوبی بشناسید و در هر زمان که میتوانید، از آنها استفاده کنید. این کار احتمال خوش شانس بودن را افزایش میدهد. 

۴- بیش از آنچه میگیرید، پس بدهید.

اگر میخواهید افراد خوش شانس را به برنامه خود وارد کنید، آماده بخشش باشید. شما باید بدون چشمداشت، برای دیگران قدمی بردارید. جربیات من، همواره نشان داده اند که این ضرب المثل قدیمی: “از هر دست بدهی، از همان دست میگیری” واقعیت دارد و مطمئن باشید که آنچه را بخشیده اید، چه مالی و چه معنوی، در غیر منتظره ترین موقعیت به شما باز میگردد و گره از کارتان میگشاید. 

۵- متناسب و سلامت شوید و این حالت را حفظ کنید:

نظور از تناسب و سلامت تنها از نظر فیزیکی نیست. منظور من بهداشت و سلامن جسمی، فکری و روانی است. صحیح غذا بخورید و فعال باشید. در هر سن و موقعیت به مطالعه و آموختن بپردازید. مثبت اندیش باشید. بدانید که لزوما همواره همه چیز بر وفق مرادتان نیست. اما با اعتقاد بر امکان پذیر بودن موفقیت، حتی در موقعیتهای دشوار نیز پیروز خواهید شد. هرگز هنگام شب و زمانی که خسته هستید، به مشکلات عمده و سخت نیاندیشید. سلامت و انرژی شانس به همراه خواهند داشت و قدرت مقابله با شکست را در اختیارتان میگذارند. 

۶- در برقرار کردن ارتباط و اطلاع رسانی مهارت یابید:

شما باید بتوانید به خوبی به دیگران بگویید که هستید و چه میخواهید. بر روی مهارتهای کلامی خود کار کنید. منظور من شیوه استفاده از کلمات، روش واضح سخن گفتن و نوشتن و بیان منظور با کلامی ساده اما قدرتمند است. اگر فرصت دارید، زبان دیگری نیز بیاموزید. دانستن چند زبان مختلف، شانس بسیاری برای من به همراه داشت و امکانات کاری فراوانی در اختیارم قرار داد. به یاد داشته باشید که در دهکده جهانی، اهمیت زبان هرگز کم نخواهد شد. 

۷- در کار و صنعت واقعی خود گام بردارید:

یک حسابدار میتواند به خوبی از برنامه های اقتصادی، جدولهای مختلف درآمد و سود و زیان و… مطلع باشد و کار خود را به خوبی انجام دهد، اما بعید است بتواند تغییر شغل داده و کفاش خوبی شود. هر راه اندازی، هر شرکت و هر معامله ای بر مبنای یک صنعت یا برپایه رشته علمی یا تجربی خاصی بنا شده است. به سوگند بقراطی رشته مورد نظر خود وفادار باقی بمانید. در اینصورت دیگران متوجه میشوند که شما واقعا در حرفه خود وارد و کارآمد هستید و بخت به شما رو خواهد کرد. با پرداختن به این عادات، به شانس فرصت بدهید به سراغتان بیاید. هر چه زودتر، بهتر…

خداوند بی نهایت است

اما به قدر نیاز تو فرود می آید

به قدر آرزوی تو گسترده می شود

و به قدر ایمان تو كارگشاست