نگارستان

اسرار انسان های شاد در زندگی

راز انسانهای شاد در زندگی

راز انسان های شاد

ازدواج می کنیم و خانواده ای تشکیل می  دهیم، سپس سرخورده و نا امید می شویم، چرا که بچه های ما کوچک هستند و به توجه دائمی نیاز دارند، پس به امید آینده بهتری هستیم تا آنها بزرگ شوند و بعد که به سن نوجوانی رسیدند و ما درگیر مشکلات آنها هستیم، آرزوی گذشتن آنها از سن بحران و فردای شادتری را داریم. پیوسته خودمان را متقاعد می کنیم به این که زندگی بهتر خواهد شد. در وقتی دیگر باید  من و همسرم با هم تلاش کنیم تا ماشین بهتری تهیه کنیم، حالا باید بیشتر کار کنیم تا  خانه را عوض کنیم و همینطور دائم در حال دویدنیم تا بالاخره بازنشسته شویم. تازه باید نگران حفظ آبروی خود در برابر عروس و داماد و نوه باشیم و باز باید بدویم.

حقیقت این است که هیچ زمانی  برای شاد بودن بهتر از زمان حال نیست، چون مشکلات تمامی ندارد فقط شکل شان عوض میشود و ما  باید از دوراهی فائق آمدن بر مشکلات و مغلوب مشکلات شدن، یکی را انتخاب کنیم که قطعا در کوران این  مبارزه  طولانی و فرسایشی، شاد بودن غنیمت بزرگی است زیرا پذیرفتن این واقعیت  که همه انسانها از مشکلات دنیا  سهمی دارند و زندگی همیشه پر از درگیری و سعی و تلاش است باعث میشود قدرت رویارویی با آنها را داشته باشیم و علیرغم تمام مشکلات تصمیم بگیریم شاد زندگی کنیم. اما واقعیت بزرگتر اینست که هر مشکلی قطعا رحمتی از سوی خداست و انسان همچون آهن که درون کوره آهنگری آبدیده شده و با چکش های آهنگر شکل  واقعیتری را بخود میگیرد در رویارویی با مشکلات ، زیر چکشهای سنگین این نبردها ، ساخته و پرداخته شده و از نظر فکری نیز به یک بلوغ  واقعی میرسد مشروط به اینکه از نظر اعتقادی هم به عدالت خداوند ایمان داشته باشد و همواره در خوشی ها و سختی ها خود را در تقابل با یک آزمون از طرف خداوند ببیند و با یاد آوری این افتخار که خداوند او را در مرحله ای از کمال می بیند که شایسته آزمون است،با تمام قوا در پی گذراندن این آزمون با موفقیت باشد و بابت این آزمونها به معنای واقعی شکرگذار خداوند باشد.

مدت مدیدی به نظر هر کسی می رسد که زندگی واقعی را باید از جائی شروع کرد ،ولی همیشه موانعی سر راه وجود دارد،تجربیات سختی که باید از سر گذراند،کارهایی که باید به سرانجام رساند،زمانی که باید صرف انجام کاری کرد،قبضی که باید پرداخت کرد و سپس تازه زندگی آغاز خواهد شد.این عقاید کمک کرد تا بفهمم که هیچ جاده ای تا سعادت و خوشبختی نیست بلکه خوشبختی همان راه و لحظه های زندگی است که طی می کنیم.
پس از تمام لحظات زندگیت لذت ببر. کافیست به درانتظار بودن برای اتمام تحصیلات یا شروع آن ، به دست آوردن پول یا خرج کردن آن ،برای کاری را شروع کردن،برای ازدواج،برای یک روز تعطیل،خرید ماشین جدید،دادن قرضها،برای بهار،تابستان،پاییز وزمستان،برای اول ماه، پانزدهم ماه،برای آهنگی که قراره از رادیو پخش بشه،برای مردن،برای دوباره زنده شدن فکر نکنید قبل از اینکه تصمیم بگیرید شاد باشید. 

شاد بودن یک سفر طولانی است،نه یک مقصد 

هیچ زمانی برای شاد بودن بهتر از زمان حال نیست

زندگی کن و از تمام لحظاتش لذت ببر

آیا به خاطر می آوری نام پنج نفر از ثروتمندترین اشخاص جهان، پنج شخصی که در سالهای اخیر ملکه زیبایی جهان شده اند یا ده نفر از کسانی که جایزه نوبل را برده اند و یا حتی ده هنرپیشه ای که اخیراً اسکار گرفته اند. نسبتاً مشکل است اما نگران نباش هیچکس به خاطر نمی آورد چون تشویق ها پایان می پذیرد، مدالها را گرد وغبار فرا می گیرد و برنده ها خیلی زود فراموش می شوند. ولی اکنون ببین آیا به خاطر می آوری نام سه معلمی که در پیشرفت تحصیلی تو نقش موثری داشته اند،سه نفر از دوستانت که در زمان احتیاج به تو کمک کرده اند ،یا انسانها یی که احساس خاص و زیبایی را در قلب تو به وجود آورده اند، یا اسم پنج نفر از کسانی که مایل هستی اوقات فراغت خود را با آنها بگذرانی. جواب دادن خیلی بی دردسر و راحت است. اینطور نیست؟

کسانی که به زندگی تو معنا بخشیده اند،جزء مشهورترین و بالا ترین افراد دنیا نیستند. آنها ثروت زیادی ندارند یا مدال و جایزهً مهمی به دست نیاورده اند ولی آنها کسانی هستند که نگران تو هستند و از تو مراقبت می کنند. مدتی دربارهً آن فکر کن، زندگی خیلی کوتاه است. 

مشخصات افراد شاد

افراد شاد در کمک کردن به دیگران، برای این که آنها هم موفقیت را تجربه کنند، حتی اگر به این معنی باشد که قدم های خود را آهسته تر کنند و در شیوهً زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند، تردیدی ندارند. 

افراد شاد کنترل زندگیشان را در دست دارند آنها خود انتخاب می کنند که در کجا زندگی کنند. 

انسانهای شاد از رابطه بین جسم و روحشان آگاهند و می دانند که می بایست به هر دوی آنها توجه کرد و از آنها مراقبت نمود. 

افراد شاد به زندگی به عنوان یک بازی که در آن برد و باخت تعیین کننده راه است نمی نگرند بلکه معتقدند زندگی کسب یک تجربه است، تجربه بد یا خوب. 

افراد شاد می دانند چگونه در زمان حال زندگی کنند. 

افراد شاد می دانند که بعضی از اتفاقات خارج از کنترل انسان است. اگر منتظر بهترین ها باشید در حالی که خود را برای بدترین ها آماده کرده باشید همیشه در آینده آماده و موفق خواهید بود. 

آدمهای شاد برنامه ریزی و نقشه هایشان قدم به قدم است. آنها منتظر نمی مانند تا اتفاقات خوب به سراغشان بیاید و اهمیت قدمهای کوچک را با تمام وجود درک می کنند. 

انسانهای شاد می دانند چگونه با نگاهی به آینده از اشتباهاتشان درس بگیرند و از آنها عبور کنند. 

کلام آخر

استفاده از رنگ سفید و سبز و آبی را در زندگی روزمره فراموش نکنید. سلام و لبخند جزء ارزانترین و در عین حال گرانبهاترین هدایاست، از بخشش آن دریغ نکنید. کمک به همنوع را سرلوحه امور اعتقادی و اجتماعی خود قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که:

فرصت زندگی کوتاه است، غم در آن جایز نیست