نگارستان

بمب بونکر شکن

بمب بونکرشکن یا نفوذگر مهمات انبوه  

بمب بونکرشکن یا نفوذگر مهمات انبوه، نام جنگ افزاری مخوف و ویرانگر در انبار تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا است که قابلیت انهدام سازه های بتونی نفوذناپذیر در اعماق زمین را دارد.

بمب نوعی جنگ‌افزار شامل محفظه‌ای پرشده از مواد منفجره است که پس از پرتاب و برخورد با هدف منفجر می‌شود. یکی از مهیب ترین و ترسناک ترین این بمبها، بمب بسیار قوی، ویرانگری است که به بمب سنگرشکن، بمب بونکرشکن یا نفوذگر مهمات انبوه MOP یا(Massive Ordnance Penetrator) معروف است.

 

نفوذگر مهمات انبوه

 

این بمب مهیب که طی پروژه‌ای از سوی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا برای ساخت بمب‌های هدایت دقیق 13.680 کیلوگرمی(30.000 پوندی) ساخته شد. بمب بونکر شکن که به آن مادر بمبها گفته مي شود، قویترین بمب غیر اتمي است که در انبار تسلیحاتي آمریکا وجود دارد. این بمب بزرگ قابلیت نفوذ در سازه‌هایی را دارد که در زیر زمین ساخته شده‌اند و پنتاگون علاوه برتخریب تاسیسات زیرزمینی، از آن برای کشتار در سطح وسیع شهروندان عادي و افزودن آن به سلاح هاي تاکتیکي اتمي استفاده میکند.

وظیفه اصلی این بمب مخوف، نفوذ مستقیم در تاسیسات زیرزمیني است و طوري طراحي شده است که قادر است تا 60 متر در سیمان و بتون مسلح نفوذ کند و سپس منفجر شود که این خصیصه یک ویژگی منحصربفرد و استراتژیک تلقی میشود و در عین حال بزرگترین سلاح غیر اتمي آمریکا میباشد که از لحاظ قدرت تخریب، ترسناک ترین بمبي است که در دهه گذشته توسط پنتاگون ساخته شده است.

بمب هاي سنگر شکن، شکلی از سلاح های کشتار جمعي به معناي واقعي هستند که ابر ناشی از اصابت آن، شبیه به قارچ ناشي از انفجار بمب اتمي است و با توجه به صفاتي همانند مادر بمب های کشتار جمعي که آمریکایي ها به این بمب مي دهند، به نظر مي رسد که هدف اصلی، ایجاد رعب و وحشت باشد.

 

نفوذگر مهمات انبوه

 

این بمب برای اولین بار در سال 2003 ساخته شد و گفته مي شود که از آن به احتمال فراوان در عملیات طوفان صحرا علیه عراق استفاده شده است. زیرا برخي از افسران ارشد آمریکا قبل از حمله به عراق در سال 2003 به دولت صدام حسین هشدار داده بودند که از این بمب علیه عراق استفاده خواهند کرد. لازم به یادآوری نیست که تنها یک بمب افکن فوق سنگین قادر خواهد بود چنین بمب مخوفی را شلیک کند که در زرادخانه هوایی آمریکا، تنها بمب افکن B-52 قادر به عرض اندام خواهد بود.

بعدها ساخت 4 بمب سنگر شکن جدید از ماه اکتبر سال 2009 با بودجه سنگین 58.4 میلیون دلاري آغاز شد. اینها هزینه توسعه و آزمایش این بمب هولناک است که به هزینه تطابق این بمب مهیب با بمب افکن هاي استراتژیک B-2 Spirit افزوده مي شود. بطوریکه پنتاگون اعلام کرده‌ است که طی یک قرارداد 51 میلیون و 900 هزار دلاری که با شرکت مک‌دانل داگلاس بسته‌است، قصد دارد بمب‌افکن‌های B-2 Spirit را به این بمب‌های بزرگ جدید و ویرانگر تجهیز کند. البته استفاده از این بمب، تنها در مواقع کاملا اضطراري و در مکان هاي زیر زمیني و در زماني که شدت تهدید زیاد است، صورت ميگیرد و تاکید شده است که درخواست استفاده از این بمب به علت شدت انفجار و برجای گذاشتن تعداد قابل توجهی کشته، فقط توسط فرماندهي پاسیفیک و فرماندهي مرکز صورت می گیرد. 

 

مشخصات 

طـــــــــول :    20.5 فــوت = 6.2 متر 

ضخـامـــت :   31.5 اینــــچ = 0.8 متر

وزن بمــب :   30000 پاوند = 14 تن 

کلاهـــــک :    5300 پاونـد = 2.4 تن مواد منفجره پر قدرت 

میزان نفوذ :    200 فــــوت = 61 متر

 

امید است که شاهد آزمایش چنین بمب ویرانگری، همچون کابوس بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی در جنگ جهانی دوم نباشیم و این سلاح در حد یک عامل بازدارنده در کلکسیون تسلیحات استراتژیک آمریکا باقی بماند.