ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

دانستنیهای سرطان

دانستنیهای سرطان

دانستنیهای سرطان

سرطان را میتوان در زمره یکی از مهلک ترین و خطرناک ترین بیماری‌های عصر قلمداد کرد که حتی شنیدن نامش ، لرزه بر اندام انسان می اندازد. با کمال تاسف باید گفت که سالیانه انسانهای زیادی را درگیر خود کرده و هر روز جان خیلی‌ها را می‌گیرد. تا چند سال پیش هر کس درگیر این بیماری میشد ، شک نمی کرد که فرجی حاصل نخواهد شد و رفتنش قطعیست. چون این بیماری بطور کامل از جنبه های دلایل بروز و راههای پیشگیری ناشناخته بود. اما با تلاش و همت بزرگ مردانی که عمر خود را در جستجوی ناشناخته های جهان گذاشته اند ، علم پزشکی به سمتی رهنمون شده است که هم اکنون با اتکاء به کیفیت و تاثیرگذاری بالای داروهای شیمی درمانی و مهمتر از آن ، ظهور دستگاه شگفت انگیز سایبرنایف که در حال حاضر پیشرفته ترین ، پرقدرت ترین و دقیق ترین تکنولوژی جراحی رادیویی در جهان میباشد و قابلیت شگفت انگیزی در نابودی تومورهای مغزی ، ریه ، پروستات ، ساقه مغز ، مخچه و ... دارد ، میتواند ادعا کند توانایی درمان قطعی اغلب سرطانها را مشروط بر اینکه زود تشخیص داده شوند را دارد. بنابراین حالا دیگر سرطان ، آخر دنیا نیست و چه بسیار بیماران سرطانی هستند که با تکیه بر عشق به خانواده و زندگی و ایمان به خداوند توانسته اند که پشت این بیماری را به خاک زده و بر آن غلبه کنند که این مهم بدست نمی آید مگر با لطف بیکران خداوند در کنار تلاش و یاری پزشکان متخصص در این زمینه و بهره گیری از روشهای نوین و داروهای ساخته شده توسط نخبگان پزشکی جهان و مهمتر از همه اراده ای قوی و روحیه بالا که مصداق بارز این ادعا ، ابتلای خودم به یک سرطان از نوع لنفوم است که پس از طی یک دوره یکساله جراحی و شیمی درمانی ، به لطف خداوند هم اکنون در خدمت شما عزیزان هستم و قصد دارم که تجربه خودم در مبارزه با این کابوس ترسناک را در لابلای این مطلب بگنجانم.

اما براستی سرطان چیست؟ ما بطور مداوم از تلویزیون ، روزنامه و پزشکان شنیده ایم که دخانیات و خیلی چیزهای دیگر را سرطان زا معرفی کرده اند و ما هم مانند اکثر انسانها ، خود را تافته جدا بافته میدانیم و به آن توجهی نمی کنیم. درحالیکه اگر به سهولت بوجود آمدن تومورهای سرطانی و همچنین سختیها و محدودیتهای درمان واقف باشیم ، از کنار هیچ تذکری ، بسادگی عبور نمی کنیم.

سرطان یک بیماری خطرناک و بیرحم است که در آن سلولهای غیر طبیعی به صورت کنترل نشده ای تقسیم و تکثیر شده و می توانند بافتهای سالم مجاور را درگیر و نابود کنند. سلول‌های سرطانی به دلایل نامشخص از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند که احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا عوامل بیرونی همچون ویروس و مواد سرطان زا در آن موثر باشد.  در یک جاندار سالم، همیشه بین میزان تقسیم سلول، مرگ طبیعی سلولی و تولد سلولهای جدید ، یک تعادل وجود دارد. سرنوشت سلول‌ها کاملاً کنترل شده‌است و براساس نیازهای بدن ، میزان مرگ سلولی و تقسیم سلولی به تعادل می‌رسد. سرنوشت سلول در هر زمان، به طور کاملاً دقیق، بوسیله فاکتورهای رشد، پیام‌های محیطی و برخی پروتئین‌ها و پیامبرهای سلولی، کنترل می‌شود. جهش‌هایی که منجر به تغییر هر یک از فاکتورهای موثر در سرنوشت سلول، می‌شوند باعث بهم خوردن نظم دقیقی که در تنظیم رشد و تکثیر و تمایز سلول هاوجود دارد می‌شود و می‌تواند منجر به بروز سرطان شود. سلول‌های سرطانی کنترل خود را بر چرخه سلولی از دست داده و به طور مداوم و بدون توجه به پیام‌های سلولی و فاکتورهای رشد ، به تکثیر ادامه می‌دهند. در سلول‌های سرطانی بیان پروتئین‌های سلولی تغییر کرده و برخی از آنها که نباید بیان شوند بیان شده و یا بیان برخی دیگر از ژن‌ها متوقف می‌شوند. به زبان ساده تر موضوع از این قرار است که در بدن ، یک سیستم ثابت و قانون مند  حکم فرماست که همواره سلولهای پیر که بازدهی خود را از دست داده اند ، جای خود را به سلولهای جوان که تازه متولد شده اند ، میدهند و خود در جایی مانند طهال با زندگی وداع میکنند. حال تصور کنید در اثر استفاده از خوراکیهایی با ماهیت شیمیایی مانند مواد غذایی دارای مواد نگه دارنده یا مصرف دخانیات و ... ، اختلالی در مکانیسم این سیستم اتوماتیک بدن بوجود بیاید به گونه ای که تعدادی از این سلولهای پیر که باید بمیرند و جای خود را به جوانترها بدهند ، از این کار تمرد کنند و در قسمتی از بدن جمع شوند و سر به شورش بگذارند ، یک توده یا تومور بدخیم در بدن ظهور کرده است که اگر زود تشخیص داده نشود ، سلولهای سرطانی می توانند از طریق جریان خون یا لنف به سایر نقاط بدن گسترش یابند. انواع سرطان شامل کارسینوم، سارکوم، لوسمی، لنفوم و سرطان دستگاه اعصاب مرکزی است.

اما مرحله درمان جدا از ریزش موها که در اغلب سرطانهای با stage بالا محتمل است ، ضعفهای عمومی ناشی از مصرف داروهای شیمیایی و اضطراب و  افسردگی ناشی از درک ایستگاه آخر زندگی در چند قدمی خود ، سختیها و محدودیتهای خاص خود را دارد که در اثر مصرف داروهای شیمیایی بر انسان تحمیل میشود. بدین صورت که در هر مرحله از شیمی درمانی ابتدا ، داروهایی به انسان تزریق میشود تا سیستم دفاعی سلولهای سرطانی را تضعیف نماید و سپس با تزریق داروهای تکمیلی و تهاجمی ، زمینه نابودی سلولهای تضعیف شده را فراهم میکنند. تا اینجای کار همه چیز خوب است اما اشکال کار در اینست که به موازات تضعیف سیستم دفاعی سلولهای بدخیم ، سیستم دفاعی بدن نیز در اثر آن داروها ناخواسته تضعیف میگردد که نتیجتا بدن انسان ، توانایی کافی جهت مقابله با ویروسها و بیماریها را ندارد و حتی یک سرماخوردگی ساده که اغلب آنرا بیماری به حساب نمی آورند ، میتواند چنین انسانی را در موقعیت شیمی درمانی تا مرز مرگ پیش ببرد. لذا شما مجبور هستید در طول مدت شیمی درمانی که ممکن است از 6 ماه تا یکسال طول بکشد ، معاشرت خود با محیط بیرون از خانه را محدود سازید. حتی مجبورید اعضای بیمار خانواده را تا حصول سلامتی کامل از محیط  پیرامون بیمار سرطانی خارج کنید. بنابراین تحمل نکردن این شرایط سخت ارزش این را دارد که جزئی ترین تذکرات کارشناسان را جدی بگیریم ، از مصرف و در معرض بودن دخانیات بپرهیزیم و حتی الامکان سعی کنیم از مواد طبیعی استفاده کرده و مواد غذایی حاوی مواد نگه دارنده را از زندگی خود حذف کنیم. در ادامه این مطلب از سایت نگارستان ، گذری بر دانستنیهای پزشکی با محوریت سرطان از بيمارستان جان هاپکينز داریم که توجه به آنها میتواند ما را در پیشگیری از ابتلا به سرطان یاری رساند. 

هر شخص داراي سلول هاي سرطاني در بدن خود است. اين سلول هاي سرطاني در آزمايشهاي استاندارد خود را نشان نمي دهند تا آنکه به مقدار چند ميليارد سلول افزايش يابند. زماني که پزشکان به اشخاص مبتلا به سرطان اعلام مي کنند که ديگر در بدن آنها سلول سرطاني وجود ندارد ، اين حالت فقط بدان معناست که آزمايشها ديگر قادر به رديابي و پيدا کردن سلولهاي سرطاني نيست زيرا آن سلول ها به مقدار قابل رد يابي شدن در بدن وجود ندارند. 

سلولهاي سرطاني بين شش تا  ده مرتبه در دوره زندگي يک انسان پيدا مي شوند. 

زماني که سيستم ايمني انسان قوي باشد سلولهاي سرطاني از  بين مي روند و از ايجاد تومور سرطاني جلوگيري مي شود. 

زماني که شخص بيماري سرطان دارد نشانه آنست که وي داراي کاستيهاي تغذيه اي شده است. اين کاستي ممکن است منشاء ژنتيک ،محيطي ، غذا ها و عواملي درشيوه زندگي باشد. 

براي غلبه بر کاستي هاي متعدد تغذيه اي ، تغيير در رژيم غذايي شامل اضافه کردن بعضي  مخلفات غذا يي ، سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند. 

شيمي درماني ضمن آنکه باعث مسموم کردن فوري سلول هاي سرطان است که سريع رشد مي کند ، سلول هاي سالم بدن درمغز استخوان و ديواره روده ها و غيره را که سريع رشد مي کند نيز از بين مي برد و مي تواند سبب ضايعه عضو بدن مثل کبد ، کليه ها و قلب و ريه ها و غيره شود. 

پرتوگيري ضمن آنكه سلولهاي سرطاني را نابود مي کند سلولهاي سالم را نيز مي سوزاند، ضايع مي کند وباعث تخريب آنها مي شود. 

درمان اوليه با شيمي درماني و پرتو درماني غالبا  اندازه تومور را کاهش مي دهد. با اينوصف شيمي درماني و پرتودرماني درازمدت به نابودي بيشتر تومور منتج نمي شود. 

زماني که بدن تحت تاثير مسمو ميت ناشي از شيمي درماني و  پرتودرماني قرار مي گيرد سيستم ايمني در معرض خطر و نابودي واقع مي شود بنا براين شخص ممکن است مقاومت خود را در برابر انواع مختلف عفونتها و پيچيدگيهاي ناشي از آن از دست بدهد. 

شيمي درماني و پرتو درماني مي تواند باعث جهش ژنتيکي سلولهاي سرطاني گردد و مقاوم و  پايدار شود ونابود کردن آنها مشکل خواهد شد. جراحي مي تواند باعث گسترش سلول هاي سرطاني به ديگر نقاط بدن شود. 

يک راه موثر مبارزه با سرطان  نرساندن غذا به سلولهاي سرطاني است. عدم رساندن مواد غذ ايي مورد نياز سلول براي جلوگيري از افزايش و چند برابر شدن تعداد سلولها است. 

قند تغذيه کننده سرطان است. با قطع مصرف قند يک عامل مهم تامين غذا براي  سلولهاي سرطاني قطع مي شود. جانشين هاي قند نظير NutraSweet ، Equal ، Spoonful و غيره با A  spartame ساخته مي شود و زيان آوراست. يک جانشين طبيعي بهتر عسل مانوکا يا ملاس ناشي از قند سازي است ليکن مقدار مصرف آن بايد بسياراندک باشد. 

نمک سفره داراي افزودني شيميايي است که رنگ آنرا سفيد کند. جانشين بهتر نمک سفره نمک حاصل ازآب دريا و يا Brag's aminos است. 

شير باعث مي شود که بدن بخصوص در سيستم گوارش (معده و روده ها) مخاط درست کند. سرطان ا ز مخاط تغذيه مي کند. با قطع مصرف شير و جانشين کردن آن با شير سويا سلولهاي  سرطاني در برابر بي تغذيگي قرار مي گيرند. 

سلولهاي سرطاني در محيط اسيدي مقاوم و پايدار مي شوند.. رژيم مبتني بر گوشت قرمز اسيدي مي شود و بهترين آنست که ماهي خورده شود و بجاي مصرف گوشت گاو و خوک مقدار کمي  گوشت جوجه مرجح است. گوشت قرمزهمچنين محتوي آنتي بيوتيک هاي دامي ، هرمون هاي رشد و انگل است که تماما بخصوص براي اشخاص مبتلا به سرطان آسيب رسان است. 

رژيم با 80% سبزيجات تازه و آب ميوه و بنشن ، دانه هاي نباتي ، آجيل ها و مقداري ميوه بدن را در محيط  قليايي قرار مي دهد. ازغذاهاي پخته شده شامل بنشن ،حدود    20% مي تواند به بدن برسد. آنزيم هاي زنده در آب سبزيجات تازه به آساني جذب مي شود و ظرف 15 دقيقه به سطوح سلولي مي رسد تا سلولهاي سالم را رشد کافي دهد و تقويت کند... براي بدست آوردن آنزيم هاي زنده بمنظور ساختن سلول هاي سالم کوشش کنيد آب سبزيجات تازه (بسياري از سبزيجات از جمله جوانه لوبيا) مصرف کنيد و دو تا سه مرتبه  در روز مقداري سبزيجات خام بخوريد. 

آنزيم ها در حرارت 104 درجه فارنهايت(40 درجه سانتيگراد)ازبين ميروند. 

از خوردن قهوه،چاي وشکلات که داراي کافئين زياد است پرهيز کنيد. چاي سبز جانشيني بهتر و داراي خواص ضد سرطان است. بهترين نوشيدني آب است.براي جلوگيري از ورود توکسين هاي معروف(مواد سمي) و فلزات سنگين در آبهاي لوله کشي به بدن ، مصرف آب تصفيه شده يا فيلتر شده مناسب است. از خوردن آبهاي تقطير شده پرهيز کنيد. 

هضم پروتئين گوشت قرمز سخت است و نياز به مقدار زيادي آنزيم گوارشي دارد. گوشت هضم نشده که در روده ها باقي بماند فاسد مي شود و مسموميت ايجاد مي کند. 

ديواره هاي سلول سرطاني داراي پوشش پروتئين خشن است.  با  صرفنظر کردن از خوردن گوشت يا کمتر خوردن آن آنزيم بيشتري براي حمله به ديواره هاي پروتئيني سلول سرطان آزاد مي شود و به بدن امکان مي دهد سلول هاي سرطاني را از بين ببرد. 

بعضي مکمل ها مانند (IP6, Flor-ssence, Essiac, anti-oxidants, vitamins minerals, EF A s) سيستم ايمني را بهبود  مي بخشند تا سلولهاي مبارزه کننده و کشنده خود بدن را براي از بين بردن سلول سرطاني تقويت کنند. مکمل هاي ديگرنظير ويتامين اي (E) توان برنامه ريزي کشتن سلول يعني روش معمولي خلاصي يافتن از سلول هاي آسيب ديده ، غير ضروري و غير لازم بدن را دارند. 

سرطان بيماري جسم و روح و روان است. داشتن روحيه مثبت و  پيکار جو به شخص مبارزه کننده با سرطان کمک مي کند که به بقاي خود ادامه دهد. خشم و عدم بخشش و تند خويي بدن را در برابر محيط پر تنش وترشرويي قرار مي دهد. بياموزيد که روحيه اي توام با عشق و بخشندگي داشته باشيد. بياموزيد که همواره حالت آرامش و دلي آرام داشته باشيد و از زندگي لذت ببريد. 

سلول هاي سرطاني درمحيط حاوي اکسيژن توان ماندن ندارند. ورزش روزانه وتنفس عميق باعث مي شود که اکسيژن به لايه هاي سلولي برسد . اکسيژن درماني روش ديگرِي براي از بين بردن سلول هاي سرطاني است.

اين مقاله را از طریق آیکون پست الکترونیک، واقع در بالای همین مطلب براي هر کسي که در زندگيتان اهميت دارد،ارسال کنيد