نگارستان

کاخ سفید

کاخ سفید ( whitehouse )

کاخ سفید ( whitehouse ) ، نگارستان

کاخ سفید (White House)، محل زندگی و کار رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

کاخ سفید نامی است بسیار آشنا که بارها همه ما و شما آنرا شنیده ایم که  از نقطه نظر سیاسی ، یکی از بنا های مورد توجه بوده است  اما شنیدن این نام ، برای هر کسی ، ذهنیت خاصی را تداعی میکند. کاخ سفید برای عده ای نام امپریالیسم را زنده میکند و برای عده ای دیگر مظهر قدرت و دموکراسی است ، برای عده ای تداعی گر جنایت و ظلم است و برای  بسیاری از جوانان مهد آزادیست. اما قضاوت در این نظریه ها ، موضوع بحث ما نیست و حالا که با این واژه زیاد برخورد میکنید بد نیست تعدادی از ویژگیها و مشخصات آنرا نیز بدانید البته تنها آن اطلاعاتی که دارای طبقه بندی نبوده و در دسترس عموم است:

کاخ سفید به سه قسمت منزل ریاست جمهور در مرکز، شاخه شرقی کاخ، و شاخه غربی کاخ تقسیم گردیده‌است. ساختمان کاخ سفید شامل شش طبقه‌است: طبقه همکف، طبقه کشور، طبقه دوم، طبقه سوم و دو طبقه زیرزمین که مساحتی برابر 5100 متر مربع را می‌پوشاند و در شماره 1600(Pennsylvania Avenue NW) واقع شده‌است. کاخ سفید متعلق به پارک ملی (National Park Service) است که بخشی از پارک پرزیدنت(President's Park) است.

این ساختمان بین سال‌های ۱۷۹۲ و ۱۸۰۰ با ماسه سنگ‌های سفید به سبک جورجیان (Georgian style) همزمان با ساخت شهر واشنگتن ساخته شد. جان آدامز اولین رئیس جمهور آمریکا بود که در آن اقامت نمود و از آن دوران کاخ سفید همواره محل اقامت رئیس جمهور وقت آمریکا بوده‌است. هنگامی که توماس جفرسون (۱۸۰۱)در کاخ سفید اقامت یافت با کمک مهندس معمار بنجامین هنری لاتروب بنای بیرونی کاخ رابا افزودن دو ستون گسترش داد.

کاخ سفید در سال ۱۸۱۴ (در طول جنگ ۱۸۱۲) توسط ارتش بریتانیا صدمه فراوان دید و محتویات آن به تاراج رفت و ولی مدت زمان کمی بعد از ویرانی اقدام به بازسازی آن شد. و در اکتبر سال ۱۸۱۷ رئیس جمهور آمریکا جیمز مونرو، در کاخ سفید که فقط قسمتی از آن بازسازی شده بود اقامت یافت. کاخ سفید در طول سالیان متمادی چندین بار بازسازی و گسترش یافته‌است.

بنای کاخ سفید در ابتدا «قصر ریاست جمهوری» یا عمارت ریاست جمهوری نامیده می‌شد. این بنا برای اولین بار در سال ۱۸۱۱ کاخ سفید نام گرفت. به روایتی در زمان بازسازی، این بنا را سفید کردند تا آثار سوختگی آن را بپوشانند واز آن زمان سفید نامیده شد. این روایت بی اساس است زیرا این بنا از زمان ساخت آن در سال ۱۷۹۸ سفید، رنگ شده بود. این بنا در متون رسمی عمارت هیئت اجرایی نامیده می‌شد. اما در زمان ریاست جمهوری تئودور روزولت ۱۹۰۱ نام غیر رسمی کاخ سفید واشنگتن روی سرنامه‌های رسمی آن چاپ شد. در سرنامه‌های فعلی هم لغت کاخ سفید و واشنگتن در وسط صفحه چاپ می‌شود که به زمان کابینه فرانکلین دلانو روزولت بر می‌گردد. نظریه دیگری این است که نام کاخ سفید از نام مزرعه عمارت سفید (White House Plantation)که محل اقامت مارتا کاستیس واشنگتن(Martha Custis Washington) بود گرفته شده‌است.مزرعه عمارت سفید در بخش نیو کنت (New Kent County) در ایالت ویرجینیا(Virginia) واقع شده بود ودر قرن هیجدهم رئیس جمهور و همسرش در آن زندگی می‌کردند.

دفتر رئیس جمهور (دفتر بیضی شکل) و دفتر کارمندان رتبه بالای او با اتاقی برای ۵۰ کارمند و همچنین اتاق هیئت دولت که ملاقات‌های رئیس جمهور با هیئت دولت درآنجا صورت می‌گیرد در شاخه غربی کاخ سفید واقع شده‌است.

شاخه شرقی که دارای یک دفتر اضافی است، در سال ۱۹۴۲ به کاخ سفید اضافه شد.این قسمت از کاخ سفید در سال ۱۹۷۷ علاوه براستفاده‌های سابق آن برای اولین بار دفتر کارکنان همسر رئیس جمهور آمریکا روزالین کارتر را نیز در خود جای داد. از آن پس بطور رسمی، دفتر همسر رئیس جمهور نام گرفت. شاخه شرقی در طول جنگ جهانی دوم به منظور پنهان کردن، ساختمان پناهگاه زیر زمینی که برای مواقع اضطراری ساخته شده بود، بنا شد. پناهگاه زیرزمینی مرکز عملیات اضطراری ریاست جمهوری نام گرفت.

از آنچه که این بنا دارد می توان به ۶ طبقه، ۱۳۲ اتاق، ۳۲ حمام و دستشویی، ۴۱۲ در، ۱۴۷ پنجره، ۲۸ جایگاه مهار آتش، ۷ راه پله مجزا، ۳ آسانسوراشاره کرد . علاوه بر این مطالب که ذکر شد دارای زمین بازی تنیس، محل دو و پیاده روی، استخر شنا، اتاق بیلیارد، و سالن بولینگ می باشد.

اما از آنچه که برای کاخ سفید فرستاده می شود می توان به ۶۵۰۰۰ برگه نامه در هر هفته اشاره کرد که تنها ۱۰ عدد از آن ها توسط خود رئیس جمهور آمریکا خوانده می شود. بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تماس ، ۱۰۰۰ فکس و ۱۰۰ هزار ایمیل در روز بدان ارسال می گردد.

تنها دو زوج در کاخ سفید با هم ازدواج کردند. تیریکا نیکسون،دختر ریچارد نیکسون که به ازدواج ادوارد کاکس در آمد و آنتونی رودهام، برادر هیلاری کیلینتون که با خانم نیکول باکسر ازدواج کرد. نیکول باکسر فرزند سناتور باربارا باکسر است. هزینه های این مراسم بخشی از آن از جمله غذا و نوشیدنی بر عهده ریئس جمهور بوده و بقیه خدمات را خانواده پرداخت کرده اند. 

تقریبا در هر روز ۶۰۰۰ نفر از کاخ سفید دیدن می کنند. 

پاپ ژان پا دوم اولین پاپی بود که برای دیدن کارتر در سال ۱۹۷۹ به کاخ سفید قدم گذاشت. 

دو ساختمان دیگر عینا مشابه کاخ سفید در فرانسه و ایرلند ساخته شده است. ساختمان موجود در فرانسه مرکز گردشگری است و ساختمان واقع در ایرلند، به عنوان ساختمان مجلس است. 

پنج آشپز تمام وقت در کاخ سفید هستند. در واقع آشپزخانه آن می تواند پذیرای بیش از ۱۰۰۰ مهمان باشد. 

۵۷۰ گالن رنگ سفید نیاز است تا نمای ساختمان با رنگ سفید پوشیده شود. 

شایعاتی حاکی از آن است که این بنا دارای دیوار دفاعی لیزی و سپر دفاعی ضد موشک است. 

سگ شکاری و پشمالوی کاخ سفید، میلی ، تا به حال ۸۸۹,۱۷۶ هزار دلار درآمد داشته که ۴ برابر در آمد ریئس جمهورسابق آمریکا در سال ۱۹۹۱ است. 

تنها ۴ تکاور تیرانداز از کاخ سفید دفاع می کنند که از میان ۱۸۰ گردان تکاور انتخاب می شوند. 

وبسایت whitehouse.Gov  از لحاظ رده بندی گوگل یکی از بالاترین رده ها را دارد.