نگارستان

تمدن های شگفت انگیز

 تمدن های شگفت انگیز جهان

تمدن های شگفت انگیز جهان

پترا در اردن، ماچو پیچو در پرو، پالنک در مکزیک، تروآ  در ترکیه، موهنجو دارو  در پاکستان، پالمیرا در سوریه، تانیس در مصر، گریت اینکلوژر در زیمباوه، نمرود در عراق، تخت جمشید در ایران، استون هنج در انگلیس، مزاورد در آمریکا، شهرهایی هستند که به زعم مجله بین المللی نشنال جئوگرافیک، بعنوان 12 شهر باستانی و شگفت انگیز جهان انتخاب شده اند و با ساختار و ظاهر حیرت انگیز خود ، خبر از نبوغ سازندگانی میدهد که در غیاب  تکنولوژی توانسته اند اینهمه نبوغ و خلاقیت در بناهای آن زمان قرار دهند که امروز ما آنها را جزء شگفتیهای عالم بحساب می آوریم و مجله  بین المللی نشنال جئوگرافیک  ( National Geographic، جغرافیای ملی) ، نشریه رسمی انجمن جغرافیای ملی  که از سال ۱۸۸۸ میلادی شروع به انتشار کرد و امروزه یکی از مشهورترین و پراعتبارترین مجلات مرتبط با علوم طبیعی در جهان است که شامل مطالب مرتبط با علوم جغرافیا، باستان‌شناسی، تاریخ و فرهنگ در نقاط مختلف جهان است و هم‌اکنون به ۳۱ زبان در کشورهای سرتاسر دنیا منتشر می‌شود.

 1- پترا - اردن

تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

با دقت به عکس و مقایسه فردی که در دهانه معبد پترا ایستاده می توان به عظمت و وسعت این شهر باستانی پی برد. این شهر سالیان سال زیر شن های صحرا مدفون شده بود. تاریخ ساخت آن به قرن دوم میلادی و به دست مردمان انباط ساخته شده است. این مکان امروزه یکی از اماکن گردشگری اردن است.

 2- ماچو پیچو - پرو

ماچو پیچو ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

از زمان کشف شهر ماچو پیچو یکصد سال می گذرد اما تاکنون باستان شناسان نتواسته اند کشف کنند که کاربرد این شهر باستانی متعلق به سلسله اینکاها چه بوده است. اینکاها دارای سیستم خاصی از نگارش بوده اند اما هیچ متنی از آنها به جای نمانده است. این شهر در ارتفاع دو هزار و 500 متری از سطح دریا ساخته شده و اغلب اوقات از آن به‌ عنوان شهر گمشده اینکاها یاد می‌شود. ماچو پیچو احتمالا شناخته شده‌ترین نماد امپراتوری اینکاها است. این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته‌ شده و صدها سال پیش در زمان فتح اینکاها توسط اسپانیایی‌ها متروک شده‌ است.

 3- پالنک - مکزیک

پالنک ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

در جنوب شرقی مکزیک و گواتمالا مایاها شروع به ساختن شهری بزرگ از سه هزار سال پیش در دل جنگل های استوایی کردند. حاکمان آنها در این نواحی عبادتگاه های هرمی شکل، قصرها، بازار و میدان های تجارتی زیبایی ساختند. آموزش هنر و تجارت رونق پیدا کرد و نویسندگان با استفاده از عکس‌ها و نقش‌های سمبلیک، یک سیستم نوشتاری ایجاد کردند. ریاضیدانان و ستاره شناسان مایا بسیار متخصص بودند. مشهور است در معابد مایاها انسان ها را برای خدای خورشید قربانی می کردند.

 4- تروآ - ترکیه

تروآ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

درباره هیچ شهری در تاریخ همچون تروا این همه افسانه و داستانهای رازآلود وجود ندارد. هومر، این شهر را در شمال غربی ترکیه کنونی ذکر کرده و کشفیات باستان شناسی در سال 1871 از وجود شهری باستانی در این منطقه پرده برداشت. تروآ مهاجرنشینی یونانی بود که در محل آناتولی واقع بود. در آن سال هانریش سلیمان باستان شناس آلمانی شروع به کشفیاتی در منطقه کرد. این شهر حدوداً پنج هزار سال پیش ساخته شده ولی برخی از باستان شناسان شک دارند که کشفیات سلیمان همان شهر باستانی تروآ باشد.

 5- موهنجو دارو - پاکستان

موهنجو دارو ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

شهر باستانی موهنجو دارو مربوط به تمدن ایندوهای باستان است که به کلی تا سال 1921 میلادی ناشناخته باقی مانده بود، اما تحقیقات باستان شناسی در منطقه باعث کشف این شهر و شهر باستانی هاراپا شد. این شهر حدود چهار و 500 سال پیش ساخته شد و در آن زمان منطقه ای بسیار حاصل خیر و پر آب بود. با این وجود به علت شرایط ناامن سیاسی در پاکستان هنوز امکان ادامه کشفیات و تحقیقات باستان شناسی برای روشن شدن رموز شهر امکان پذیر نیست.

 6- پالمیرا - سوریه

پالمیرا ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

شهر باستانی پالمیرا یا تادمور قدمتی حدوداً چهار هزار ساله دارد اما اهمیت آن به سالهای 300 قبل از میلاد بر می گردد که به عنوان قطب تجاری شناخته می شد و مرکزی بود برای انتقال کالاهای بازرگانی ایران باستان و شهرهای بین النهرین. این شهر موقعیت استراتژیک برای رومیان داشت که توانسته بودند در قرن اول میلادی شهر را تصرف کنند. اوج شکوفایی این شهر در زمان سلطنت زنوبی بود.

 7- تانیس - مصر

تانیس، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

شهر باستانی تانیس در زمان خود یکی از بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای دنیای باستان بوده است. مرکز سلطنت توت انخ آمون پادشاه مصر و پایتخت سیاسی امپراطوری فراعنه محسوب می شده است. این شهر همچنان شهری استراتژیک و اقتصادی بود تا اینکه در قرن ششم میلادی سیلاب دریاچه ای نزدیک آن ساکنین آن را تهدید کرد. پس این شهر خالی از مردمان شد و ساکنانش شهر تنیس را در نزدیکی آن ساختند و در آن مستقر شدند.

 8- گریت اینکلوژر - زیمباوه

گریت اینکلوژر ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

ملکه باستانی سبا بلقیس در این شهر باستانی مستقر بوده و یکی از مهمترین کشفیات باستان شناسی در قاره آفریقا محسوب می شود. هنوز مشخص نیست دقیقاً چه زمانی و برای چه هدفی این شهر ساخته شده اما به نظر می رسد شونا بنیانگذار امپراطوری بانتو در حوالی سالهای 1250 میلادی آن را ساخته باشد. معنای این شهر دیوار یا حصار بزرگ است. این شهر کاربرد آیینی داشته است و شهری مقدس شناخته می شد.

 9- نمرود - عراق

نمرود ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

این شهر به عنوان پایتخت امپراطوری آشوریان در شمال عراق قرار داشت و نام آن با بی رحمی و قساوت عجین شده بود. آشوریان این شهر را در قرن 14 قبل از میلاد ساختند و برای هزاران سال یکی از شهرهای مهم خاورمیانه باستان شناخته می شد. اهمیت این شهر در سال 612 قبل از میلاد زمانی که دیگر شهر مهم آشوری ها به نام نینوا بدست بابلیان افتاد بسیار کم شد.

 10- تخت جمشید - ایران

تخت جمشید ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

شهر باستانی تخت جمشید یکی از چهار پایتخت امپراطوری سرزمینی بود که بعدها به نام ایران نامیده شد. کار ساخت آن از حوالی سال های 520 قبل از میلاد آغاز و به نمادی از ثروت و جلال و بزرگی امپراطوری ایران باستان تبدیل شد. معماری فوق العاده این شهر باستانی زبانزد مورخین دنیاست و در ساخت آن از نقره و طلا نیز استفاده شده بود و در گوشه و کنار تخت جمشید حجاری های پیکره های انسانی به چشم می خورد. ساخت تخت جمشید در دوران شکوفایی امپراطوری هخامنشی و به فرمان داریوش بزرگ آغاز شد. این امپراطوری از 550 تا 330 پیش از میلاد حکمروایی کرد تا اینکه با حمله اسکندر مقدونی از هم فرو پاشید و تخت جمشید در آتش سوخت.

 11- استون هنج - انگلیس

استون هنج ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

قرن هاست که چرایی ساخت این شهر در جنوب انگلیس و کاربرد دقیق آن یکی از جوابهای بی پاسخ باستان شناسان باقی مانده است. سازندگان استون هنج، از سال ۳۱۰۰ پیش از میلاد، سنگهای این بنا را به شکل چند دایره تو در تو، در مکان فعلی آن کار گذاشتند. احتمالاً از این دایره‌های سنگی برای مشاهده حرکات خورشید، ماه و ستارگان که در آن زمان طی مراسم مذهبی مورد پرستش قرار می‌گرفتند، استفاده می‌شده‌ است. سنگهایی شبیه به آنچه که در این بنا به کار رفته، در مناطق دیگر مانند کارناک فرانسه و نیوگرنج ایرلند، یافت شده‌ است.

 12- مزاورد - آمریکا

مزاورد ، تمدن های شگفت انگیز جهان ، نگارستان

شهر باستانی مزا ورد در ایالت کلرادوی آمریکا قرار دارد. این شهر یکی از معدود باقی مانده های ساکنین بومی سرخ پوست قاره آمریکاست. این شهر توسط مردم کشاورز پیئوبلوین در بین سال های 550 تا 1300 میلادی ساخته شده است.