نگارستان

دانستنی های سلسله شکوهمند هخامنشی

دانستنی های سلسله شکوهمند هخامنشی

دانستنی های سلسله باشکوه هخامنشیـان

سلسله هخامنشیـان، قدرتمندترین و باشکوه ترین سلسله شاهنشاهی در جهان است که با حکومت بر گستره بزرگی از این کره خاکی، آنهم با درنظرگرفتن شرافت و کرامات انسانی که در آن دوره چنان نادر و غیرمنتظره بوده که جهانیان تا ابد فرمانروایان شایسته و پاک ایران زمین همچون کوروش کبیر، شاهنشاه بزرگ و عدالت محور هخامنشیان و داریوش کبیر، خردمندترین و باهوش ترین سیاست مدار تمام ادوار تاریخ را خواهند ستود.

کوروش کبیر بعنوان سرسلسله دودمان هخامنشی و داریوش بزرگ و فرزندان خلف آنان، چنان محبوب و قابل احترامند که در عین حالی که سپاه جاویدان سلسله هخامنشیان در سال 2011 و در حضور ارتش های قدرتمند و فوق مدرن حال حاضر جهان همچون ارتش ایالات متحده آمریکا، پیمان آتلانتیک شمالی ناتو و ارتشهای قدرتمند روسیه و اسرائیل و انگلستان، توانست عنوان دومین ارتش قدرتمند و شکست ناپذیر جهان را تصاحب کند، با اینحال همچنان بر تارک بزرگان اخلاق و عدالت و جوانمردی در جهان می درخشند.

پایگاه آموزشی نگارستان در راستای گسترش و توسعه دانش و ارتقاء سطح اطلاعات عمومی انسانها و بر اساس هویت ایرانی خود، مروری دارد یر برخی اطلاعات و دانستنی ها در خصوص نیاکان پرافتخارمان در سرزمین باشکوه پارس، که امید است مورد توجه و استفاده تمامی ایرانیان راست گفتار، پاک پندار و نیک کردار قرار گیرد، چیزی که کمترین رسالت ماست.

دانستنی های سلسله شکوهمند هخامنشی

 • اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشکری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کوروش کبیر در ایران پایه گذاری کرد. 
 • کمبوجبه فرزند کوروش کبیر، بدلیل کشته شدن 12 ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود، با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و به دلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد. اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان می دهد. او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود. 
 • داریوش بزرگ با شور و مشورت تمام بزرگان ایالت‌های ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران را بر سر نهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سکه طرح دار با نام داریک (طلا) و سیکو (نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج‌ترین پول‌های جهان شد. 
 • داریوش بزرگ طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می‌بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت.
 • داریوش در پایئز و زمستان 518 قبل از میلاد، نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر، نقشه آن را با کمک چند تن از معماران مصری، به روی کاغد آورد. 
 • کوروش کبیر بعد از تصرف بابل، 25 هزار یهودی برده را که در آن شهر در زیر یوق بردگی شاه بابل بودند، آزاد کرد. 
 • داریوش بزرگ در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کوروش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین می رفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت. 
 • اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش بزرگ به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه‌سازی شده باشد که فقط ساخت ماکت کاخ پرسپولیس، 3 سال طول کشید و کل ساخت کاخ، 80 سال به طول انجامید. 

دانستنی های سلسله شکوهمند هخامنشی

 • داریوش بزرگ برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده، 25 هزار کارگر را به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار، هر 5 روز یک بار یک سکه طلا (داریک) می‌داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن، کره، عسل و پنیر می‌داده است و آنها هر 10 روز یک بار استراحت داشتند. 
 • داریوش بزرگ در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می‌داده است که به گفته مورخان، گرانترین کاخ دنیا محسوب می‌شده. این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند، بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است. 
 • تقویم کنونی (ماه 30 روز) به دستور داریوش بزرگ پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی دنی تون بسیج کرده بود. بر طبق تقویم جدید داریوش، روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال، 5 عید مذهبی و 31 روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش وجود داشته است. 
 • داریوش بزرگ، پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گذاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر، باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند همراه با سپاه جاویدان، از سرزمین پارس دفاع کنند. 
 • داریوش بزرگ، برای اولین بار در ایران وزارت راه، وزارت آب، سازمان املاک، سازمان اطلاعات، سازمان پست و تلگراف (چاپارخانه) را بنیان نهاد. 
 • اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش بزرگ ساخته شد. 
 • داریوش بزرگ برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که قسمتی از امپراطوری ایران بوده، سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد. 
 • فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود، توسط داریوش بزرگ دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد. 

دانستنی های سلسله شکوهمند هخامنشی

 • در طول سلطنت داریوش بزرگ، 242 حکمران بر علیه او شورش کرده بودند و او پادشاهی بوده که با 242 مورد شورش مقابله کرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد. او در سال آخر پادشاهی به اندازه 10 میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت. 
 • داریوش بزرگ در سال 521 قبل از میلاد گفت: من عدالت را دوست دارم، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم.