ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

حمید مصدق

 حمید مصدقحمید مصدق - نگارستان

 

تولد: 9 بهمن 1318 ، شهرضا-اصفهان
وفات: 7 آذر1377 ، تهران
ملیت: ایرانی
پیشه: شاعر, حقوقدان, استاد دانشگاه

حمید مصدق، شاعر و حقوقدان ایرانی که در 9 بهمن ۱۳۱۸ در شهرضا از توابع استان اصفهان چشم به جهان گشود. مصدق سالهای ابتدایی تحصیل را در شهرضا گذراند اما مهاجرت خانواده اش به اصفهان ، بابی جدید در زندگی او گشود و تحصیلات خود را در اصفهان ادامه داد که در دوران دبیرستان شانس این را داشت که با چهره های بزرگی همچون منوچهر بدیعی، هوشنگ گلشیری، محمد حقوقی و بهرام صادقی که همکلاسیهای او بودند آشنا شود که  تحت تاثیر تفکرات و اندیشه های آنها مسیرش را در زندگی انتخاب کند.

مصدق در ۱۳۳۹ وارد دانشکدۀ حقوق شد و در رشتۀ بازرگانی تحصیلات خود را ادامه داد. از سال ۱۳۴۳ در رشتۀ حقوق قضایی تحصیل کرد و بعد هم مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد گرفت.  مصدق در سال ۱۳۵۰ در رشتۀ فوق لیسانس حقوق اداری از دانشگاه ملی دانش‌آموخته شد و در دانشکدۀ علوم ارتباطات تهران و دانشگاه کرمان به‌تدریس پرداخت. مصدق پس از دریافت پروانۀ وکالت از کانون وکلا ، در دوره‌های بعدی زندگی همواره به‌وکالت اشتغال داشت و کار تدریس در دانشگاه‌های اصفهان، بیرجند و شهید بهشتی را پی می‌گرفت.

او در ۱۳۴۵ برای ادامۀ تحصیل به‌انگلیس رفت و در زمینۀ روش تحقیق به‌تحصیل و تحقیق پرداخت. تا سال ۱۳۵۸ بیشتر به‌تدریس روش تحقیق اشتغال داشت و از ۱۳۶۰ تدریس حقوق خصوصی به‌خصوص حقوق تعاون. مصدق تا پایان عمر عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بود و مدتی نیز سردبیری مجلۀ کانون وکلا را به‌عهده داشت.

آثار حمید مصدق

درفش کاویان (۱۳۴۱)

آبی، خاکستری، سیاه (۱۳۴۳)

در رهگذار باد (۱۳۴۷)

از جدایی‌ها (۱۳۵۸)

سال‌های صبوری (۱۳۶۹)

تا رهایی؛ شامل مجموعه‌های فوق (۱۳۶۹)

شیر سرخ (۱۳۷۶)

حمید مصدق در هشتم آذرماه ۱۳۷۷ بر اثر بیماری قلبی در تهران درگذشت.

روحش شاد و یادش گرامی باد