نگارستان

دستور تهیه‌ کیک کاکائویی

دستور تهیه‌ کیک کاکائویی با طعم پرتقال

دستور تهیه‌ کیک کاکائویی با طعم پرتقال - نگارستان

مواد لازم برای تهیه‌ کیک کاکائویی با طعم پرتقال

آرد                             1 فنجان

پودر کاکائوی خالص         سه چهارم فنجان

نمک                           نوک قاشق چای خوری

کره                             12 قاشق غذاخوری

شکر                           نصف فنجان + ۲ قاشق غذاخوری

وانیل                           1 قاشق چای خوری

خلال پوست پرتقال          1 قاشق غذاخوری

دستور تهیه‌ کیک کاکائویی با طعم پرتقال

دمای فر را روی ۳۲۵ درجه فارنهایت تنظیم نمایید و سینی فر را با کاغذ پوستی یا روغنی بپوشانید.

آرد و پودر کاکائو و نمک را با هم مخلوط و سپس مخلوط آن‌ها را الک نمایید ، این مرحله را نادیده نگیرید. زیرا معمولاً کاکائو خیلی زود به صورت توده در می‌آید، پس بهتر است حتماً مواد خشک و پودری را الک کنیم تا شیرینی یکدست و بهتری داشته باشیم.

مدتی کره را در فضای آشپزخانه قرار دهید تا به دمای محیط برسد. سپس با سرعت متوسط همزن برقی، حدود ۵ دقیقه کره و شکر را به هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شده و صاف و یکدست شوند. همه قسمت‌ها از جمله مواد ته ظرف و یا گوشه های ظرف را با هم زن، بزنید.

وانیل و خلال پوست پرتقال را به ترکیب کره اضافه نموده و حدود ۳۰ ثانیه به هم بزنید. حدود نیمی از مخلوط آرد و کاکائو را به سایر مواد اضافه کنید و با سرعت پایین همزن به هم بزنید. سپس بقیه ترکیب آرد را بیفزایید و کاملاً به هم بزنید. وقتی کاملاً با هم ترکیب شدند حدود دو دقیقه مواد را این بار با سرعت متوسط حدود ۲ دقیقه به هم بزنید.

یک کاغذ پوستی را روی سطح صافی قرار دهید. خمیر را روی آن بگذارید و سپس سطح آن را با کاغذ پوستی دیگری بپوشانید. با وردنه آن را صاف کنید تا به ضخامت ۳٫۵ سانتیمتر برسد. (می‌توانید این کار را بدون کاغذ پوستی و تنها با استفاده از مقداری آرد روی سطح میز و همین طور روی خمیر، انجام دهید. ولی استفاده از کاغذ پوستی تمیز تر و ساده تر به نظر می‌رسد و ممکن است آرد اضافی، تردی کیک را از بین ببرد) در صورتی که خمیر خیلی نرم باشد لازم است آن را قبل از صاف کردن و برش، به مدت ۱۰ دقیقه داخل فریز قرار دهید، زیرا استفاده از خمیر نرم کار را بسیار مشکل می‌سازد. خمیر را به قالب‌های دلخواه خود برش بزنید و آن‌ها را روی سینی فر با فاصله ۲٫۵ سانتیمتر بچینید.

کیک‌ها را به مدت ۱۳ الی ۱۵ دقیقه داخل فر قرار دهید و سینی فر را یک‌بار در میان زمان پخت بچرخانید. اندکی مشکل است که زمان پایان پخت این کیک‌ها را تعیین کنیم. ولی از زمانی که عطر کیک تازه پراکنده شد و گوشه کیک‌ها کمی خودش را گرفت، مدتی صبر کنید و سپس آن‌ها را از فر خارج کنید. تقریباً تخمین زمان پخت کیک‌ها به میزان زیادی به ذائقه و سلیقه شما بستگی دارد. مدتی صبر کنید تا کیک‌ها کمی خنک شوند. سپس آن‌ها را به ظرف دیگری منتقل نمایید تا کاملاً سرد شوند.

نگارستان