نگارستان

دستور تهیه سالاد تبوله

دستور تهیه سالاد تبوله

دستور تهیه سالاد تبوله - نگارستان

تغذیه یکی از ارکان و اصول سلامتی و تقویت ایمنی بدن در خانواده است که میزان کارآیی و راندمان آن مشروط به داشتن یک برنامه غذایی مناسب ، مبتنی بر مطالعات دقیق و جهت دار در رابطه با بررسی تاثیرات آنها بر سلامتی و همچنین ارزش تغذیه ای آن است که حساسیت این موضوع در مورد کودکان در حال رشد دوچندان نیز خواهد شد. بنابراین شایسته است مادران ، الویت برنامه غذایی خانواده را در طبخ غذاهای خانگی با گرایش سبزیجات ، حبوبات و مواد کاملا طبیعی قرار دهند.

مواد لازم  برای تهیه سالاد تبوله برای 5 الی 6 نفر :

بلغور خام ( ۱ پیمانه )

جعفری یا گشنیز ساطوری درشت ( ۵-۶ پیمانه )

نعنای تازه ساطوری درشت ( ۱-۲ پیمانه )

گوجه فرنگی خرد کرده ( ۳ عدد )

کاهوی پیچ ( ۱ بته )

پیازچه با ساقه سبز ساطوری درشت ( ۷-۸ بته )

لیمو ( ۴ عدد )

فلفل قرمز ساییده ( ۱ قاشق مرباخوری )

روغن زیتون ( نیم پیمانه )

نمک و فلفل

طرز تهیه :

نکته : اولا باید دانست بلغوری که این سالاد ( سالاد بلغور ) را با آن درست می کنند از بلغور ایرانی نرم تر است ( تقریبا به نرمی شکر ) ، اما بلغور معمولی هم در این سالاد می توان به کار برد .ثانیا بلغور این سالاد پخته نمی شود و به نظر بسیاری از ما ایرانیان که سخت به غذای پخته عادت داریم ممکن است غریب بیاید . ولی به شما اطمینان می دهیم که از درست کردن این سالاد پشیمان نمی شوید. اگر بلغور نرم در دسترس نداشته باشید بلغور درشت را هم می توان در این سالاد به کار برد ، گرچه زمان خیساندن آن باید بیشتر باشد. همچنین بلغور درشت را می توان با گرداندن در مخلوط کن به بلغور نرم مبدل کرد . مخلوط گشنیز و جعفری ساطوری هم می توان در تبوله به کار برد .

بنابراین بلغور را ۳۰ دقیقه در آب سرد بخیسانید . سپس در صافی بریزید و خوب فشار بدهید تا آب آن تماما گرفته شود. لیمو را آب بگیرید و با روغن زیتون در یک بادیه روی بلغور بریزید . پیازچه را همراه با جعفری و گشنیز و نعنا و فلفل قرمز روی بلغور بریزید ، نمک و فلفل بپاشید و زیر و رو کنید . چند برگ بزرگ کاهوی شسته و خشک کرده را در ظرف بازی پهن کنید و تبوله را روی آن بریزید . باقی کاهو را رشته رشته ببرید و گوجه فرنگی را خرد کنید و دور ظرف بچینید.

نگارستان